Radomski ZUOK był kilka lat temu instalacją mega nowoczesną, lecz rozwój technologii i wymagania stawiane gospodarce odpadami spowodowały konieczność udoskonalenia zastosowanych w nim rozwiązań. Dlatego podjęto decyzję o przystąpieniu do modernizacji i rozbudowy linii segregacji odpadów. W ich efekcie zwiększeniu ulegną ilości odpadów o charakterze surowców wtórnych, odzyskiwanych ze strumienia odpadów i kierowanych do ponownego wykorzystania.
27 marca 2017 roku w siedzibie PPUH „RADKOM” Sp. z o.o. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na zaprojektowanie i rozbudowę części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu.
Wykonawcą inwestycji, wyłonionym w trybie przetargu została SUTCO-POLSKA, profesjonalna, znana na rynku europejskim firma, zajmująca się kompleksową technologią zagospodarowania odpadów komunalnych. SUTCO-POLSKA była już dostawcą technologii funkcjonujących dotychczas w radomskim ZUOK.
Przedmiotem zamówienia objęto zaprojektowanie technologii i wykonanie kompleksowego projektu technologicznego zmodernizowanej linii sortowniczej, wraz z dostawą i montażem maszyn i urządzeń. Zmodernizowana linia, po rozbudowie, zapewnić ma rocznie przetwarzanie, na dwóch równoległych liniach technologicznych, 210 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych. Linie wyposażone zostaną w rozrywarki worków, sita bębnowe i kaskadowe oraz separatory, które zapewnią odzyskanie ze strumienia odpadów możliwie najwyższego poziomu surowców wtórnych, frakcji przewidzianej do odzysku energetycznego oraz frakcji do przetwarzania biologicznego.
Istotnym jest, iż takie rozwiązania technologiczne poprawią sprawność procesów odzyskiwania surowców wtórnych. Obecnie trafiające do ZUOK odpady posegregowane są na tyle dobrej jakości, że odzyskuje się je niemal w 100%. Niestety, mimo zmian regulacji prawnych i szeroko zakrojonych kampanii edukacyjnych do zakładu wciąż bardzo dużo wpływa odpadów nieposegregowanych, czyli zmieszanych. Ich jakość jest na tyle słaba, że pozwala na odzyskanie tylko około 10% zawartych w nich surowców wtórnych. Po przeprowadzeniu modernizacji linii sortowniczej segregacja odpadów odbywająca się dotychczas manualnie będzie automatyczna, a sprawność odzysku odpadów kierowanych następnie do recyklingu wzrośnie do 20%.
Modernizacja zakładu, która kosztowała będzie prawie 54 miliony złotych pokryta zostanie w większości ze środków własnych PPUH „RADKOM” Sp. z o.o. Spółka stara się o uzyskanie dofinansowania unijnego na realizację zadania. Złożono już wniosek w tej sprawie, niestety względy proceduralne nie pozwalają póki co na jego rozpatrzenie. Spowodowane to jest brakiem Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza. Jak tylko projekt planu zostanie zatwierdzony (a głosowanie nad nim odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmiku Mazowsza 22 stycznia br.) sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli radomski projekt uzyska akceptację, spółka ma szansę uzyskać dofinansowanie na poziomie 35 milionów złotych.
Zakład ma być gotowy w II połowie 2019 roku. W ramach inwestycji rozbudowana została hala i instalowana jest nowa linia segregacji odpadów. Warto przypomnieć, że do radomskiego ZUOK-u, jako że posiada status Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów, trafiają odpady z 63 gmin regionu radomskiego. Zamieszkuje je około 700 tysięcy osób, wytwarzających niemal 240 tysięcy ton odpadów rocznie. Zakład musi być przystosowany do odbioru takiej ilości odpadów. Stąd potrzeba jego rozbudowy i modernizacji linii technologicznych.