Od 7 marca aż do odwołania pasażerowie komunikacji miejskiej w Radomiu nie powinni już naciskać przycisków obok drzwi, aby je otworzyć na przystanku. To obowiązkiem kierujących jest otwieranie wejść. Nie chodzi tutaj o to, by nie dotykać przycisków (bo przecież pasażerowie dotykają w autobusach również poręczy, uchwytów, oparć siedzeń czy kasowników, a ich mycie może odbywać się jedynie w zajezdni), lecz głównie o to, żeby przewietrzać jak najczęściej wnętrza pojazdów. Obecnie panujące temperatury pozwalają na bezproblemowe zastosowanie takiego rozwiązania.
Zmiana ta objęła oczywiście autobusy wszystkich operatorów komunikacji miejskiej w naszym mieście, to znaczy MPK Radom, Michalczewski, a także DLA i Irex-4. Przypominamy zatem, oż wszyscy kierowcy na wszystkich liniach powinni zatrzymywać się na każdym przystanku (oprócz warunkowych, czyli na żądanie - jeśli nie ma chętnych do wsiadania albo do wysiadania) i otwierać samodzielnie drzwi przy pomocy przycisków na pulpicie w kabinie (najlepiej wszystkie, żeby zapewniać, zgodnie z ich postulatami, jak najbardziej skuteczne przewietrzanie całych wnętrz). Ciepły guzik nie obowiązuje ponadto podczas postojów autobusów na pętlach. Tam drzwi też powinny pozostawać cały czas otwarte!
Jeśli zdarzyłyby się przypadki niestosowania się niektórych kierowców do tych zaleceń, najlepiej zgłosić taką sprawę bezpośrednio do dyspozytora firmy, która jest właścicielem danego autobusu (MPK Radom, Michalczewski, DLA albo Irex-4). Dyspozytorzy pracują całodobowo i mają możliwość szybkiego skontaktowania się ze swoim pracownikiem w celu wyjaśnienia sytuacji. Numery telefonów są w pojazdach i na naszej stronie (kliknij, by otworzyć w nowym oknie).
Kolejna istotna zmiana obowiązuje od 12 marca. Wtedy została czasowo wstrzymana sprzedaż biletów w pojazdach. Chodziło o to, aby prowadzący nie mieli kontaktu z pieniędzmi podawanymi im przez pasażerów. W tym czasie bilety komunikacji miejskiej można nabywać w stacjonarnych punktach sprzedaży bądź w biletomatach obok przystanków. Możliwy jest poza tym ich zakup poprzez aplikacje mobilne. Zachęcamy do korzystania z Radomskiej Karty Miejskiej!
Następne ograniczenie będzie możliwe do wdrażania przez poszczególne firmy przewozowe od 14 marca. Kierowcy prosili o wydzielenie przestrzeni obok ich kabin w taki sposób, żeby potencjalnie chorzy pasażerowie nie podchodzili bezpośrednio do miejsca ich pracy. Takie rozwiązanie wprowadzono już w Krakowie, Wrocławiu i innych miastach. U nas zapadła więc decyzja, iż firmy przewozowe, do których należą autobusy miejskie, mogą odgrodzić taśmą część pojazdu przy przednich drzwiach od reszty przestrzeni dla pasażerów (włącznie z przednimi siedzeniami z obu stron). Prosimy więc pasażerów, żeby nie wchodzili za te taśmy i nie korzystali w tym okresie z pierwszych drzwi autobusów. Cała wydzielona strefa jest traktowana jak kabina, więc kierowcy nie mogą tam wpuszczać nikogo, także znajomych!
Do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej w Radomiu wystosowaliśmy też sugestię zwiększenia częstotliwości dezynfekowania wnętrz należących do nich autobusów (głównie poręczy oraz słupków, których dotyka dużo osób).
MZDiK