Obowiązek zasłaniania dolnej części twarzy w pojazdach komunikacji publicznej został wprowadzony w kwietniu tego roku i obowiązuje nadal. Niestety, wiele osób - szczególnie młodych - ignoruje rządowe przepisy, czego dowodem są liczne skargi od podróżnych. Problem nasilił się bezpośrednio po rozpoczęciu roku szkolnego, gdyż teraz autobusami podróżuje znacznie więcej młodzieży, która często nie wierzy w możliwość zachorowania na koronawirusa. Dochodzi zatem do niepotrzebnych scysji pomiędzy tymi pasażerami, którzy ze zrozumieniem stosują się do wytycznych i tymi, którzy uważają, że te przepisy ich nie dotyczą. Jeśli ktoś nie może używać maseczki, to może skorzystać z przyłbicy - czytamy na stronie mzdik.pl.
Na tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach i w autobusach od dawna są emitowane informacje przypominające o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach. Nie ma ich tylko wtedy, kiedy na dolnym pasku monitorów są podawane komunikaty o bieżących zmianach w komunikacji miejskiej. Informują o tym poza tym kartki na drzwiach każdego autobusu, a kierowcy mają obowiązek emitować w razie potrzeby komunikaty głosowe na ten temat. Żaden z pasażerów nie może zatem teraz powiedzieć, że nie był świadomy ciążących na nim obowiązków.
Kontrole pasażerów regularnie prowadzi Straż Miejska, co w wielu przypadkach zakończyło się już kilkusetzłotowymi mandatami. W opublikowanych 31 sierpnia zasadach bezpiecznego korzystania z transportu rząd i GIS pozwoliły też kierowcom reagować na przypadki jazdy pasażerów bez zasłoniętych ust i nosa. Mogą oni odmówić przewozu takich osób! Przypominamy o pozostałych zasadach albo ograniczeniach, wciąż obowiązujących w radomskiej komunikacji:
- z przodu autobusów są strefy wydzielone w celu ograniczenia bezpośrednich kontaktów pasażerów z kierowcami;
- nie funkcjonuje tak zwany ciepły guzik (na przystankach drzwi mają obowiązek otwierać i zamykać tylko kierowcy);
- liczba pasażerów zgodnie z przepisami jest ograniczona do 50 % łącznej liczby miejsc siedzących oraz stojących;
- w przypadku niedziałania zgodnej z przepisami klimatyzacji, w pojeździe muszą być otwarte okna lub szyberdachy;
operatorzy (właściciele autobusów) mają obowiązek codziennego mycia, ozonowania bądź dezynfekcji pojazdów.
MZDiK