Piątek 20 września
Eustachego, Filipiny, Faustyny
RADOM aktualna pogoda

MZDiK podsumowuje rok w drogownictwie i komunikacji miejskiej

dm, MZDiK 2020-01-04 19:45:00

Otwarcie śródmiejskiego odcinka trasy N-S, to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń drogowych minionego roku w Radomiu. Nowe nawierzchnie w wielu miejscach zyskali również piesi i rowerzyści - a to przede wszystkim za sprawą tak zwanego projektu multimodalnego. Sporo wydarzyło się w komunikacji miejskiej - powstały między innymi nowe linie. MZDiK na swojej stronie podsumowało rok 2019. Publikujemy tekst w całości poniżej.

Śródmiejski fragment trasy N-S

"Przełom starego i nowego roku jest tradycyjnie okazją do podsumowań, a zatem przeglądu wydarzeń roku 2019 nie mogło zabraknąć również na naszej oficjalnej stronie internetowej. Najważniejsze z punktu widzenia kierowców było zapewne lipcowe oddanie do ruchu śródmiejskiego fragmentu trasy N-S, który połączył rondo Mikołajczyka z nowym rondem u zbiegu bocznej jezdni ulicy Żeromskiego i ulicy Szklanej. W październiku zostały otwarte dwie łącznice tej trasy z wiaduktem na ulicy Słowackiego. To wszystko pozwoliło na częściowe odciążenie ruchliwej ulicy 25 Czerwca. Wzdłuż nowej drogi powstały też chodniki, droga dla rowerów i oświetlenie. Ze względu na budowę nowego węzła zostało zlikwidowane niebezpieczne przejście podziemne pod torami. Piesi mogą obecnie przechodzić przez wiadukt.

Przez cały rok trwały także zaawansowane prace na przebudowywanej alei Wojska Polskiego. Zostały zbudowane dwa nowe wiadukty nad torami kolejowymi, przepusty, oświetlenie, a także kawałki nowych jezdni (od października można jeździć po jednej z nich, na odcinku od placu Matki Bożej Fatimskiej do ulicy Odrodzenia). W ramach inwestycji roboty prowadzone były poza tym na odcinku ulicy Żółkiewskiego, rondzie Popiełuszki i na ulicy Zwolińskiego. Jest to inwestycja trzyletnia, której formalne zakończenie zaplanowane jest na przełomie września i października 2020 roku.

Jedyna droga powiatowa na terenie Radomia, która dotychczas miała nawierzchnię gruntową, teraz ma asfaltową jezdnię z chodnikiem, ciągiem pieszo-rowerowym, kanalizacją i oświetleniem. Mowa o całej ulicy Małcużyńskiego na radomskich Kończycach, która została otwarta w październiku. Wybudowano odcinek o długości około 1200 metrów.

W okolicach bloków przy ulicy Maratońskiej na Borkach powstał ciąg nowych parkingów z 77 miejscami postojowymi. W ramach Radomskiego Programu Drogowego zostały utwardzone ulice Bartnicza, Esperanto, Góralska, Gruntowa, Jarzynowa, Legackiego i Niska oraz sięgacze ulic Godowskiej, Klwateckiej i Perzanowskiej. Jest tam już nowy asfalt. Tam, gdzie swoje roboty prowadziły Wodociągi Miejskie w Radomiu, również po ich zakończeniu pojawiały się nowe krawężniki, nawierzchnia bitumiczna oraz chodniki. Tak było na przykład przy odcinkach ulic Polnej oraz Zwoleńskiej.

Sporo nowych nawierzchni zyskali poza tym piesi i rowerzyści - a to sprawą Radomskiego Programu Chodnikowego i projektu multimodalnego, na który miasto dostało zewnętrzne dofinansowanie. Tego typu ciągi powstały przy ulicach Żółkiewskiego (od Mieszka I do ronda NSZ), Szarych Szeregów (od Niskiej do Wernera, razem z odnogą do Rodziny Winczewskich), Przytyckiej (od Uniwersyteckiej do Traktorzystów), Wapiennej (od Wolanowskiej do granicy miasta) oraz Wyścigowej (od Jana Pawła II do Kuronia). Wybudowane zostały łączniki pieszo-rowerowe na przedłużeniach ulic Janowieckiej i Szczecińskiej oraz pomiędzy Kuronia i blokami przy Osiedlowej. Właściciel Centrum Handlowego M1 zbudował i przekazał miastu drogę rowerową przy alei Grzecznarowskiego (od tego centrum do ronda Dmowskiego). Remonty chodników prowadziliśmy między innymi obok Batorego, Kusocińskiego, Sobieskiego, Mariackiej, Sedlaka, Gajowej, Młodzianowskiej i Maratońskiej (w niektórych miejscach powstały nowe). Obniżane były także krawężniki.

Nowe oświetlenie uliczne pojawiło się przy ulicach Szmaragdowej, Powały, Uniwersyteckiej, Drzymały, Sołtykowskiej oraz Wilczyńskiego. Sukcesywnie doświetlane były także przejścia dla pieszych. Na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Zbrowskiego była wymieniona sygnalizacja świetlna - są tam strzałki do skrętu w prawo i nowy pas do skrętu w lewo.

Warto pamiętać, iż część zadań rozpoczętych w minionym roku będzie kontynuowana w 2020. Prace trwają nie tylko na wspomnianej wyżej alei Wojska Polskiego, ale także na ulicach Kierzkowskiej, Małęczyńskiej, Bema, Sowińskiego, Jasińskiego, Radostowskiej i na drogach u zbiegu Warszawskiej i Witosa (w zaplanowanej tam strefie przemysłowej).

W komunikacji miejskiej ważnym wydarzeniem było podpisanie umowy na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami (dziesięcioma w zajezdni Żakowice oraz dwiema na pętlach linii 1 na Południu i Gołębiowie I). Te pojazdy mają zacząć kursować latem 2020 roku. Niezależnie od tego MPK Radom postarało się o dofinansowanie do kupna kolejnych dziewięciu autobusów o napędzie elektrycznym. One mają docelowo trafić do obsługi linii miejskiej 3.

Wiosną przeprowadziliśmy konkurs na grafikę do wykorzystania we wzorze Radomskiej Karty Miejskiej. Jury oceniało 28 prac, z których wybrało dziesięć najlepszych. Później internauci w głosowaniu wyłonili trzy, ich zdaniem najlepsze.

W porozumieniu z gminą Jedlnia-Letnisko od początku roku zaczęła jeździć nowa linia 22. Dowozi ona mieszkańców Lasowic i Rajca Szlacheckiego do pętli na Gołębiowie I, skąd mogą kontynuować podróż innymi liniami do szkół albo pracy. W maju ruszyła trzecia linia nocna - N3, która połączyła Idalin, Glinice i Zamłynie ze Śródmieściem i dworcem kolejowym. Linia 25 pojechała nową trasą, zapewniając między innymi obsługę ulic Wjazdowej i Gajowej oraz lepszy dojazd do szpitala oraz szkoły agrotechnicznej na Wacynie. Równocześnie linia 26 została skrócona do ulicy Mokrej".

Zdjęcia wybranych inwestycji i remontów - TUTAJ.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych