Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

MZDiK: Niektóre linie autobusowe kursowały do cmentarzy nawet co trzy minuty

dm, MZDiK 2019-11-05 10:55:00

Prawie 170 autobusów kursowało po Radomiu w dniu Wszystkich Świętych. Bezpłatna komunikacja miejska po raz kolejny spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, dzięki czemu ruch kołowy w okolicach cmentarzy był nieco mniejszy niż w poprzednich latach. Autobusy linii 4 i CM jeździły w szczycie co 3 minuty, a chwilami nawet częściej.

Tego dnia komunikacja pracowała na najwyższych obrotach. Z zajezdni ruszyły na trasy niemal wszystkie autobusy, poza tymi, które pozostawały w rezerwie na wypadek konieczności dodatkowych zasileń. Częstotliwości kursowania były wysokie. Tradycyjnie liderami były linie 4 i CM, które kursowały rozkładowo co trzy minuty. Kolejna była linia 13, jeżdżąca co 5 minut, a następne w kolejności linie to 12 (co 6 minut), C9 (co 7 minut) i 1 (co 9 minut). Przykładowo: przy tych częstotliwościach do bramy cmentarza komunalnego przy ulicy Ofiar Firleja podjeżdżało 58 autobusów na godzinę, co oznacza, że statystycznie co minutę pojawiał się tam jakiś pojazd. Oczywiście z powodu korków i dużej frekwencji pasażerów, nie było możliwe osiągnięcie idealnych taktów, bo gdy tylko autobusy na pętli napełniły się, to były puszczane przez pracowników MZDiK w drogę powrotną, niezależnie od planowanej rozkładowej pory odjazdu.

Dużo radomian doskonale wdrożyło też w życie ideę multimodalności, która była hasłem zeszłorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zauważyliśmy, że ci, którzy nie mogli bezpośrednio dotrzeć autobusami do cmentarzy, dojeżdżali samochodami do miejsc, gdzie można przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zostawiali tam auta i przesiadali się do transportu zbiorowego w kierunku nekropolii. Tego dnia nieformalne parkingi "parkuj i jedź" utworzyły się między innymi w pobliżu pętli na Prędocinku, przy ulicy Ostrowieckiej, obok sklepów na osiedlu Nad Potokiem, a także na osiedlu Akademickim i Michałowie. Ci, którzy tak zrobili, dojechali szczególnie na Firlej bardzo szybko. Autobusy kursowały tam kontrapasami, zaś samochody musiały oczekiwać w długich korkach.

Kierowcy, którzy za wszelką cenę chcieli dojechać autami przed cmentarze, musieli liczyć się nie tylko ze staniem w korkach (czasami nawet ponad pół godziny!), ale również z koniecznością poszukiwania wolnych miejsc do postoju. Zupełnie nie usprawiedliwiało to jednak takich zachowań jak na przykład na Borkach, gdzie samochody zaparkowały nawet metr od słupka przystankowego. Pasażerowie wsiadający przy ulicy Maratońskiej do autobusów linii C9 i C15 musieli przeciskać się między lusterkami pojazdów. Kierowcy chyba nie chcieliby wiedzieć, co o nich mówiono - tym bardziej że... około 50 metrów dalej były wolne miejsca parkingowe (i to na utwardzonym terenie, a nie na trawniku).

Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy w ten weekend, a zwłaszcza 1 listopada, zdecydowali się na korzystanie z radomskiej komunikacji miejskiej. Wiadomo, że w tym okresie nie da się uniknąć tłoku, ale te uciążliwości na pewno zrekompensował krótszy czas przejazdu w porównaniu z samochodami. Dziękujemy także pełniącym w te dni służbę policjantom i strażnikom miejskim, którzy w miarę swoich możliwości pilnowali, aby na odcinki ulic przeznaczone dla komunikacji miejskiej nie wjeżdżały nieuprawnione pojazdy (a chętnych, mimo czytelnego oznakowania, było wielu!). Podziękowania należą się również kierowcom autobusów, którzy niejednokrotnie przez wszystkie trzy dni weekendu pracowali po kilka godzin - po to, aby radomianie mogli dojechać do nekropolii i odwiedzić tam groby swych bliskich - kończy swój komunikat MZDiK.

MZDiK

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych