Podczas śniadania prasowego w resorcie nauki wicepremier Jarosław Gowin podsumował wyniki parametryzacji naukowej jednostek naukowych. Od wyników tej parametryzacji - prowadzonej co cztery lata - zależy, ile jednostki naukowe otrzymywać będą z ministerstwa pieniędzy m.in. na badania.
Ocena została przeprowadzona na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej przedstawionych przez jednostki naukowe w ankietach złożonych w formie elektronicznej. Oceniane były osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej oraz pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej.
- Oceną objęto ok. 1000 jednostek naukowych, zajmowało się tym 180 czołowych ekspertów ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki. Mieli oni do oceny ok. 1 mln efektów wykazanych przez uczelnie, związanych z działalnością naukową - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił 993 jednostki naukowe. 47 z nich otrzymało najlepszą ocenę A+, 332 ocenę A, 467 ocenę B, a 147 najgorszą ocenę C.
7 wydziałów na UTH w Radomiu otrzymało kategorię C, a tylko jeden B (Wydział Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa). Tak niska ocena oznacza dla siedmiu wydziałów wstrzymanie ministerialnych pieniędzy na badania naukowe i rozwój. To niemal uniemożliwi pracownikom naukowym prowadzenie projektów.
- Skrajnym przypadkiem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, gdzie tylko jeden wydział otrzymał kategorię B, a wszystkie pozostałe - kategorię C. To jest naprawdę dzwonek alarmowy dla władz i dla społeczności akademickiej tego uniwersytetu - powiedział wicepremier, dodając, że postara się spotkać z władzami uczelni i porozmawiać o programie naprawczym.
Minister zwrócił uwagę, że UTH w Radomiu otrzymał zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego. - A na kierunku lekarskim poziom dydaktyki i badań naukowych musi być odpowiednio wysoki nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, ale i ze względu na akredytację amerykańską. Wystarczy, by jedna uczelnia w Polsce nie sprostała na kierunku lekarskim wyśrubowanym wymogom amerykańskim, a cały kraj traci akredytację. Tu sprawa jest poważna i wykraczająca swoim znaczeniem poza Radom - dodał Jarosław Gowin.
Rektor UTH Zbigniew Łukasik jest zaskoczony tymi ocenami i zapowiada odwołanie. Ma na to 180 dni.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>