- Spotykamy się w Radomiu z okazji odbioru mobilnych gabinetów stomatologicznych, które znajdują swoje miejsce w ważnym elemencie naszej polityki zdrowotnej, skierowanej na prewencję, promocję zdrowia i leczenie najmłodszych - mówił minister zdrowia na briefingu prasowym poprzedzającym odbiór dentobusów.
Ponad 90% polskich dzieci zmaga się z próchnicą i to jest alarm do kompleksowego działania. - W tym roku podjęliśmy kilka decyzji, które rozpoczęły walkę z tą epidemią. Po pierwsze zwiększyliśmy środki na stomatologię dziecięcą, a w prowadzonych konkursach premiowaliśmy te gabinety, które zostały umiejscowione w szkole. Teraz przekazujemy do użytkowania dentobusy - czytamy na stronie ministerstwa zdrowia.
Ministerstwo zakupiło 16 dentobusów. Są to w pełni wyposażone gabinety zabiegowe z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci. - Te 16 samochodów to początek walki z próchnicą u dzieci, którą będziemy realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego - powiedział minister Radziwiłł, dodając: - Dentobusy to także działania profilaktyczne i uświadamiające, bo próchnica to choroba, która ma ogromy wpływ na nasze zdrowie w przyszłośc.
Jak dentobusy trafią do małych pacjentów?
- Przekażemy dentobusy wojewodom, a ci udostępnią je nieodpłatnie świadczeniodawcom wybranym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w danych dentobusach. Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w dentobusie będą pokrywane od 2018 r. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie pracujemy nad szczegółowym sposobem organizacji i finansowania tych świadczeń - usłyszeliśmy.