Zgodnie z projektem uchwały, bezwzględnie będzie musiał być spełniony warunek, że żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie była i nie jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało i nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
W projekcie uchwały znajduje się ponadto szereg kryteriów zarówno ustawowych, jak i zaproponowanych przez miasto. Wszystkie będą punktowane. Preferowane miałyby być m.in. osoby płacące podatki w Radomiu, osoby do 35. roku życia, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz osoby zamieszkujące w mieszkaniowym zasobie Gminy, które zobowiążą się do rozwiązania obecnej umowy najmu i opróżnienia lokalu.
- Liczymy na to, że dzięki oddaniu do użytku nowych mieszkań przy Tytoniowej zostanie uwolnionych część mieszkań należących do gminy, które mogłyby zająć rodziny będące w trudniejszej sytuacji materialnej, oczekujące w kolejce na mieszkanie - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński. Jednocześnie w projekcie są też kryteria dochodowe. - Z jednej strony zależy nam na tym, aby najemcami lokali były osoby, których dochody umożliwią regularne płacenie czynszu, z drugiej zaś chcemy wspierać te osoby, które mimo wszystko nie stać na zakup własnego mieszkania. Dlatego proponujemy wprowadzenie górnych granic dochodów - tłumaczy wiceprezydent.
Zgodnie z projektem uchwały, na dodatkowe punkty będzie też mogła liczyć osoba przeprowadzająca się do Radomia w celu podjęcia pracy, a także najemca zamieszkujący dotychczas w lokalu niedostosowanym do jego potrzeb lub potrzeb osób stale z nim zamieszkujących wynikających z warunków zdrowotnych. W takiej sytuacji przynajmniej jedna z tych osób musi być zatrudniona na umowę o pracę lub prowadzić działalność gospodarczą na terenie Radomia.