Zawarta pomiędzy PFR Nieruchomości S.A. a projektantami umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowego osiedla – m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.
- Radom jest drugim największym miastem w województwie mazowieckim. Na jego terenie funkcjonuje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna i dzięki temu miasto prężnie się rozwija i potrzebuje nowych mieszkań. Działka, którą do programu Mieszkanie Plus wskazał samorząd znajduje się w doskonałej lokalizacji, położonej w bliskim sąsiedztwie radomskiego śródmieścia. Liczę na to, że wspólnymi siłami dostarczymy mieszkańcom Radomia komfortowe osiedle, w którym dach nad głową znajdzie wiele rodzin – powiedział członek zarządu PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.
Przy ul. Tytoniowej powstaną dwa 7-kondygnacyjne bloki mieszkalne. Działka, na której powstanie osiedle znajduje się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, punktów handlowych, usługowych oraz placówek oświaty. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród 124 powstających lokali będą zarówno te 1- jak i 4-pokojowe. Najemcy będą mieli do dyspozycji 124 miejsca postojowe zewnętrzne.
- Estetyka i funkcjonalność – to dwa kluczowe wyznaczniki, które przyświecają nam przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych. Główne założenie programu Mieszkanie Plus czyli oferowanie mieszkań o umiarkowanym czynszu jest dla nas także wyzwaniem projektowym i oznacza zastosowanie rozwiązań obniżających koszty realizacji inwestycji – podkreślał Antoni Surowiak z pracowni architektonicznej EMA Studio.
Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów w województwie mazowieckim.
- Jako miasto od początku wspieraliśmy realizację programu przedstawiając kilka możliwych lokalizacji. Cieszę się, że przygotowania do budowy wkraczają w kolejną fazę. Mam nadzieję, że już wkrótce rozpocznie się realizacja inwestycji, tak by nowe mieszkania mogły być jak najszybciej oferowane młodym radomianom. Liczę również na dalszą współpracę przy realizacji kolejnych tego typu projektów, bo jednym z moich priorytetów jest tworzenie takich warunków, które będą zachęcały młode rodziny do osiedlania się w Radomiu i wiązania z miastem swojej przyszłości – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.
Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności. Pierwsze wnioski o dopłaty mogą zostać zawarte jeszcze w styczniu.
Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.
W ramach programu Mieszkanie Plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania Plus w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. W Gdyni nabór na mieszkania już się zakończył i obecnie trwa weryfikacja wniosków, a w Wałbrzychu – nabór trwa do 31 stycznia.