Akcja polega na pisaniu listów w obronie osób w różnych krajach świata, które walczyły o prawa innych ludzi i same zostały niesłusznie oskarżone. - Nasze liceum bierze udział w tej akcji. Jesteśmy szkołą w pełni integracyjną, wrażliwą na potrzeby i krzywdę innych osób. W każdej klasie mamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi. Sprawy związane z tolerancją, wzajemnym szacunkiem i przestrzeganiem praw wszystkich ludzi są dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy pomóc - mówi Paweł Borowiecki, pedagog X LO.
Każdy z nas może napisać list i działać razem z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu można pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W maratonie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.
W X LO piszemy listy w obronie: Farida i Issy z Izraela - posiadającym zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym, Tanera i 10 innych osób ze Stambułu Turcj - przebywającym w więzieniu za działania na rzecz praw człowieka, Shackeli Jackson z Jamajki - nękanej za przeciwstawianie się przemocy stosowanej przez policjantów w jej mieście, Mahadina z Czadu - grozi mu więzienie za posta na temat praw człowieka, który napisał na Facebooku.
Koordynatorką akcji w X LO jest pani Ewa Wziątek - nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie wspólnie piszą listy podczas lekcji wychowawczych, a także podczas przerw lekcyjnych i przez cały okres trwania maratonu w bibliotece szkolnej.
Szczegółowe informacje na temat całej akcji oraz bohaterów, dla których można pisać listy można znaleźć na stronie Amnesty International - tutaj.