Seminarium, skierowane do pracowników urzędu, otworzył starosta radomski Mirosław Ślifirczyk. - To bardzo ważne, aby wzrastała świadomość dotycząca profilaktyki nowotworowej. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego cieszę się tak dużym zainteresowaniem tymi wykładami - powiedział.
Rzecznik prasowy szpitala Izabela Leśkiewicz przedstawiła założenia programu, jego cele i miejsca, gdzie można się badać. Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii, przybliżył wiedzę o zagrożeniach chorobami nowotworowymi. Jak powiedział, na raka głowy i szyi 5 razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Zagrożenie znacznie wzrasta po 50-tym roku życia. Najczęściej chorują osoby palące i nadużywające alkoholu. Dużym zagrożeniem jest także zakażenie wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego.
W drugiej części spotkania terapeuta dr Barbara Czerska-Pieńkowska, poprowadziła warsztaty „jak żyć z chorobą nowotworową” skierowane do osób chorych i ich rodzin.
Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany wspólnie z Mazowieckiem Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia i Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie. Do współpracy przy tym programie zgłosiły się 73 przychodnie, w tym ponad 30 z Radomia i okolic. Diagnostyka ma objąć 10 tysięcy pacjentów w wieku 40-65 lat z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubelskiego.