Czwartek 19 września
Januarego, Konstancji, Teodora
RADOM aktualna pogoda

Lekarze alarmują: Dramatyczna sytuacja na SOR w Radomiu. Wojewoda: Zła organizacja pracy

dm, rmf24.pl 2021-02-04 08:27:00

To zła organizacja pracy jest powodem trudnej sytuacji na SOR w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu - twierdzi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Szefostwo i lekarze z tego szpitala alarmują, że placówka jest przeciążona - bo to jedyny szpitalny oddział ratunkowy dla Radomia i okolic. Drugi taki oddział w mieście przyjmuje tylko pacjentów z koronawirusem.

Wojewoda Radziwiłł: Za organizację pracy szpitala odpowiada zarząd szpitala

Według Konstantego Radziwiłła, wołanie zarządu szpitala o pomoc to "szukanie winnych poza szpitalem" i "próba odwrócenia uwagi od problemów wewnętrznych".

W oświadczeniu do mediów Radziwiłł stwierdził, że z analizy urzędu wojewódzkiego wynika, iż większość szpitali bardzo dobrze radzi sobie z organizacją pracy w czasie pandemii. Według wojewody, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu jest praktycznie jedynym szpitalem w województwie, zgłaszającym tak poważne problemy organizacyjne. Wiele wskazuje na to, że przyczyną tego jest w dużej mierze zła organizacja pracy. Zatem niezrozumiałe jest, że zamiast podejmować usprawnienia, zarządzający szpitalem poszukują winnych poza szpitalem - stwierdził wojewoda.

W jego ocenie, konferencja prasowa zorganizowana przez zarząd szpitala, na której przedstawiono warunki, w jakich funkcjonuje jedyny w mieście Szpitalny Oddział Ratunkowy, jest "próbą odwrócenia uwagi od problemu, jakim jest ujawnienie w ostatnich tygodniach nieprawidłowości w organizacji pracy SOR". Chodzi m.in. o opisywany przed media przypadek pijanego lekarza, który dyżurował na tym oddziale.

Za organizację pracy szpitala odpowiada zarząd szpitala i poszukiwanie winnych zamiast próby podjęcia działań naprawczych to wprowadzanie mieszkańców w błąd - ocenił wojewoda mazowiecki.

"Sytuacja na SOR na granicy kryminału"

Na konferencji prasowej prezes zarządu szpitala oraz jeden z lekarzy pracujących na SOR poinformowali dziennikarzy o - ich zdaniem - dramatycznej sytuacji panującej na jedynym w Radomiu Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Mowa była o braku personelu, łóżek, pacjentach oczekujących na korytarzu przez wiele godzin.

Lekarz internista opowiedział o codziennej pracy lekarzy SOR-u. Mówił o tym, że nie mają czasu zająć się dokładnie pacjentami, przejrzeć ich wyników, zlecić następnych leków, przegapiają czas podania antybiotyków. Według lekarza, sytuacja w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest "na granicy kryminału". Nie jesteśmy w stanie fizycznie tak dalej pracować, padamy na nosy, nie chcemy umrzeć na zawał na dyżurze - mówił internista.

Minister krytycznie o propozycji prezesa zarządu szpitala

Prezes zarządu szpitala Tomasz Skura ocenił, że lecznica jest "na granicy wytrzymałości pod względem infrastrukturalnym i stanu kadrowego". Mówił, że wielokrotnie informował o sytuacji na SOR służby wojewody mazowieckiego, jednak - jak zaznaczył - nie doczekał się żadnej odpowiedzi.

Zdaniem Skury, najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, obecnie covidowego, do pierwotnej funkcji szpitala wieloprofilowego. Oznaczałoby to otwarcie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w mieście i odciążenia SOR-u na Józefowie. Zaproponował, by szpital covidowy zorganizować w którymś z okolicznych szpitali powiatowych.

Zdaniem wojewody mazowieckiego, obecnie funkcjonujący podział organizacyjny dwóch szpitali w Radomiu, z których jeden działa jako covidowy, a drugi wieloprofilowy jest jednak optymalny. Zmiana tej formuły może jedynie pogorszyć sytuację - stwierdził Radziwiłł.

Zaznaczył, że Radom jest dużym miastem (drugie pod względem wielkości na Mazowszu) i musi mieć odpowiednią bazę dla pacjentów z COVID-19. Staramy się natomiast uwalniać więcej łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami - tam gdzie to możliwe, również w regionie radomskim - powiedział wojewoda.

Podkreślił, że Szpitalny Oddział Ratunkowy w MSS w Radomiu nie jest jedynym w regionie, taki oddział funkcjonuje również w odległych o 40 km Kozienicach.

Zdaniem Radziwiłła, wyznaczenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jako szpitala przeznaczonego dla pacjentów z COVID-19 jest racjonalne z punktu widzenia organizacyjnego. W związku z sytuacją epidemiologiczną, obecnie nie jest planowane przekształcenie formuły działania RSS w Radomiu - oświadczył. Dodał, że rozważana jest natomiast możliwość (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) wyłączenia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z obowiązku zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Radziwiłł podkreślił, że w ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID-19.

"Doraźne działanie nie może jednak zastąpić systemowej polityki kadrowej"

Zdaniem wojewody, niedopuszczalne są powtarzające się ostatnio informacje o "wstrzymaniu przyjmowania pacjentów na SOR w Radomiu". Szpital nie może wstrzymać przyjęć na SOR, a problemy kadrowe nie zwalniają szpitala z obowiązku funkcjonowania tego oddziału jako jednostki Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - wskazał Radziwiłł. Według niego, sprawy organizacyjno-kadrowe nie należą również do tzw. niezależnych czynników wyższych, bowiem trwający blisko rok stan epidemii spowodował, że podmioty lecznicze wypracowały pewne standardy działań, odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach kryzysowych.

Odnosząc się do braków kadrowych w szpitalu w Radomiu, wojewoda zaznaczył, że wielokrotnie na prośby szpitali delegował personel w związku z nagłymi problemami kadrowymi związanymi ze stanem epidemii. Takie doraźne działanie nie może jednak zastąpić systemowej polityki kadrowej, którą każdy szpital powinien realizować - zauważył Radziwiłł. Dodał, że z doświadczeń urzędu wynika, że nawet obecnie można znaleźć personel chętny do pracy w szpitalu. Jako przykład podał rekrutację do szpitali tymczasowych, gdzie przyjęto łącznie 533 zgłoszeń od chętnych do pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych