- Tegoroczne prace konserwatorskie, współfinansowane z dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały wykonane z największą pieczołowitością przez pracownię Grzegorza Świerczyńskiego. Nagrobek ks. Walentego Błochowicza został wykonany z piaskowca szydłowieckiego, w formie obelisku z kanelowaną kolumną i ażurowym zwieńczeniem. Koszt tej renowacji to blisko 33tys. zł. Nagrobek Wojciecha i Tekli Guzewiczów wykonany został w formie steli, zwieńczonej obeliskiem silnie zwężającym się ku górze, ustawionym na sześciu kulach i również wykonany z piaskowca szydłowieckiego. Koszt tej renowacji to 38 tys. zł. - informuje Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego z powodu epidemii koronawirusa, nie prowadzi w tym roku tradycyjnej kwesty. Społecznicy proszą, aby datki na ratowanie zabytkowych nagrobków, ofiarodawcy składali w listopadzie do dużej skarbony przy wejściu na cmentarz (bezpośrednio za bramą) od ul. Limanowskiego lub przekazywali na konto Komitetu.
Przez 25 lat istnienia Komitet zebrał ponad 700 tysięcy złotych. W tym z powodu epidemii koronawirusa, społecznicy nie przeprowadzą tradycyjnej kwesty.
- Decyzję podjęliśmy ze względu na bezpieczeństwo osób, które mogłyby zbierać środki na ratowanie nagrobków. Ta decyzja oznacza dla nas, że zapewne nie będziemy mogli przeprowadzić kolejnych renowacji w 2021 roku, ale kwestia bezpieczeństwa jest dla nas najważniejsza. Prosimy jednak, aby datki na ratowanie zabytkowych nagrobków, ofiarodawcy składali do dużej skarbony przy wejściu na cmentarz (bezpośrednio za bramą) od ul. Limanowskiego lub przekazywali na konto Komitetu (SKOZCR w Radomiu 44 1240 3259 1111 0000 2990 3027 PKO SA II o. w Radomiu) - apeluje Sławomir Adamiec.
Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku, poddawać pracom renowacyjnym.
Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym gen. Wł. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt (2 czerwca 1915 w Radomiu), major T. Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewolin?ski (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej; biskup sandomierski Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.