W zależności od liczby nowych zachorowań wprowadzane były limity pasażerów w pojazdach transportu zbiorowego. Ostatnio było to 75 procent łącznej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jeszcze wcześniej 50, a nawet 30 procent). Od ostatniej soboty czerwca żadnych ograniczeń nie będzie. Autobusami będzie mogło jechać tyle osób, ile wynosi 100 procent dostępnych miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji danego rodzaju pojazdu. Nadal zostanie jednak utrzymany obowiązek zasłaniania ust i nosa przez pasażerów, wyłącznie za pomocą maseczki.
Po konsultacjach z operatorami przewozów - dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców - utrzymane zostaną strefy wydzielone z przodu każdego autobusu. Niektóre miasta już je zlikwidowały, ale trzeba pamiętać, że tam obejmowały one wciąż pierwsze rzędy siedzeń dla pasażerów. W Radomiu wszystkie miejsca siedzące i stojące są dostępne już od dawna, a strefa wydzielona dotyczy tylko przestrzeni obok przednich drzwi, gdzie i tak nie wolno stać, żeby nikt nie ograniczał widoczności kierowcy. Prowadzący pojazdy wciąż nie sprzedają biletów, aby nie mieć kontaktu z gotówką podawaną przez pasażerów. Do odwołania będzie też utrzymane wyłączenie systemu tak zwanego ciepłego guzika.
Ponad rok temu radni przyznali pracownikom służb medycznych uprawnienie do bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Radomiu. Najpierw obowiązywało ono do końca 2020 roku, a potem zostało przedłużone (na podstawie kolejnej uchwały Rady Miejskiej) do 30 czerwca 2021 roku. Za darmo mogą jeździć pracownicy wszystkich znajdujących się w naszym mieście szpitali, domów pomocy społecznej, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. Nie ma tu znaczenia stanowisko, na którym pracuje dana osoba. Podstawą do darmowej podróży jest dokument potwierdzający zatrudnienie (identyfikator, legitymacja, przepustka lub zaświadczenie). Kontrolerzy biletów muszą więc skrupulatnie sprawdzać pokazywane im dokumenty.
Powyższe uprawnienie wygasa - jak już wspomnieliśmy - w środę, 30 czerwca. Jednak na najbliższej sesji radomscy radni pochylą się nad projektem uchwały przedłużającej możliwość bezpłatnych przejazdów dla służb medycznych o kolejne pół roku, czyli aż do 31 grudnia 2021 roku. Jak napisano w uzasadnieniu, w ten sposób "mieszkańcy miasta solidaryzują się z każdą osobą, która wspiera walkę z wirusem SARS-CoV-2". Jeżeli radni przegłosują tę uchwałę, to wejdzie ona w życie standardowo 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.