"Radomski Szpital Specjalistyczny każdego dnia walczy z epidemią koronawirusa. Od ponad dwóch tygodni szpital funkcjonuje w zupełnie innych warunkach.
Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego posiada w swojej strukturze oddział obserwacyjno-zakaźny, w związku z tym został wytypowany do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w celu obserwacji oraz pacjentów ze stwierdzoną chorobą COVID-19 do leczenia. Oddział ten liczy 26 łóżek w 12 salach.
Zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego, od 16 marca 2020 r. Radomski Szpital Specjalistyczny został zobowiązany do przygotowania dodatkowych łóżek w oddziałach szpitalnych w celu przyjmowania chorych z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W tym celu zostały przygotowane w naszym szpitalu dodatkowe miejsca dla tych chorych w oddziałach: oddział ginekologiczno - położniczy, wewnętrzny, dziecięcy oraz anestezjologii i intensywnej terapii.
Ostatnie dni, to dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego ogromne wyzwanie organizacyjne, ponieważ oprócz zgromadzenia sprzętu i środków ochrony musimy zabezpieczyć także obsadę kadrową na poszczególnych oddziałach. Działalność oddziałów, które nie są przeznaczone do przyjmowania chorych z koronawirusem jest bardzo utrudniona. Praktyczne wyłączenie oddziału intensywnej terapii z powodu leczenia chorych zakażonych, bardzo istotnie ogranicza działalność oddziałów zabiegowych. Wszystkie zabiegi planowe zostały wstrzymane. Personel szpitala: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe, sekretarki, który został w szpitalu i nie korzysta z przysługujących prawem dni wolnych, pracuje ze zdwojoną siłą zastępując osoby, które zdecydowały, że zostaną w domu. Cały personel szpitala zasługuje na najwyższe słowa uznania. Dzisiaj najważniejsze jest, aby wystarczyło im i nam wszystkim sił na kolejne dni.
Dlatego też ograniczyliśmy przyjęcia na oddziały szpitalne, natomiast zostały wstrzymane przyjęcia na oddziały, w których przygotowaliśmy dodatkowe miejsca do przyjęcia chorych ze stwierdzonym koronawirusem SARS-CoV-2. W poradniach specjalistycznych, szczególnie w poradni chirurgicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, urologicznej i ortopedycznej przyjmowane są osoby w stanach zagrożenia zdrowia i życia. We wszystkich poradniach udzielamy porad telefonicznych. Zwracamy się też z prośbą do pacjentów, aby zgłaszali się na nasz SOR jedynie w naprawdę uzasadnionych przypadkach.
Przy oddziale obserwacyjno-zakaźnym i przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zostały ustawione namioty - mobilne izby przyjęć, w których dokonujemy segregacji pacjentów i każdy pacjent ma mierzoną temperaturę.
W sposób ciągły gromadzimy środki, w tym także środki ochrony osobistej, tak aby zabezpieczyć pracowników w najwyższym możliwym stopniu. Zakup środków ochrony osobistej jest coraz trudniejszy, ponieważ na rynku brak jest takiego asortymentu. Wsparcie okazały także prywatne firmy, które przekazują nam m.in. fartuchy ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące, gogle, a także produkty spożywcze i ciepłe posiłki. Ludzie zwołują się w nieformalne grupy, szyją maseczki ochronne. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc.
Trudno dzisiaj przewidzieć, w jakich warunkach będziemy funkcjonować za kilka czy kilkanaście dni i jak wielu chorych będzie potrzebowało naszej pomocy. Trudno oszacować, na ile zapasy są wystarczające, bo zależy to od liczby pacjentów, których będzie trzeba hospitalizować. Chcemy być jak najlepiej zabezpieczeni. Z prośbą o pomoc zwracamy się do Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta.
Cały czas gromadzimy też zapasy, aktualnie są problemy z dostępnością do środków ochrony osobistej. Chcemy być jak najlepiej przygotowani. Robimy kolejne zapotrzebowanie i czekamy na dostawy. Funkcjonowanie szpitala jest w tej chwili zabezpieczone."