Do udziału w akcji zostały zaproszone radomskie szkoły. Organizatorom zależy również na włączeniu się do akcji mieszkańców Radomia. Jej celem jest wspólne promowanie wartości ekologicznych, które w Polsce stają się coraz bardziej popularne oraz kształtowanie ekologicznej, prospołecznej postawy konsumenckiej.
Akcja została podzielona na trzy części.
Podczas części pierwszej, która będzie miała miejsce 13 września pod hasłem „Sprzątajmy Radom na jesień” sześciuset uczniów z radomskich szkół weźmie udział w sprzątaniu wyznaczonych terenów: Koniówka, Las przy ul. Ofiar Firleja, Aleje Kołakowskiego, ul. Pułaskiego (przejście do osiedla), ul. Prażmowskiego, ul. 11 Listopada (za stacją Trafo), ul. Żwirki i Wigury (przejście do parku), Górnicza 9 (parking).
Ten etap akcji organizowany jest przez radomską Straż Miejską: - W ramach programu „Czysty Radom”, który rozpoczęliśmy ponad rok temu i ten program wynosi wymierne korzyści – stwierdza Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej – Pokazujemy młodzieży i mieszkańcom Radomia, że te śmieci zostawiane są w miejscach do tego nie wyznaczonych. Koszt utylizacji tych odpadów ponosimy my wszyscy – dodaje.
Zdaniem Piotra Stępnia wszyscy radomianie są odpowiedzialni za estetykę miasta i wizytówkę, którą wystawią nam przyjezdni goście: - My jesteśmy odpowiedzialni również za tych, którzy tego prawa nie respektują. Pamiętajmy, że każdy z nas może do tego porządku cegiełkę dołożyć. Dlatego apeluję – jeżeli jesteśmy świadkami, że ktoś podrzuca lub nielegalnie wyrzuca odpady w miejsce do tego nie wyznaczonych to informujmy o tym służby porządkowe.
Druga część akcji odbędzie się w dniach od 13-29 września br. na parkingu E. Leclerc, pod hasłem : „Wielka zbiórka odpadów recyklingowych”. W tych dniach, każdy mieszkaniec Radomia będzie mógł przynieść surowce wtórne, a przy okazji wybrać jeden z trzech projektów, który zostanie zrealizowany za pieniądze uzyskane z ich sprzedaży: stojaki rowerowe w mieście, zakup boksów dla radomskiego schroniska dla zwierząt lub urządzenie zielonego terenu w mieście. Zasada jest prosta: im więcej surowców wtórnych zostanie zebranych, tym większa będzie kwota na sfinansowania jednego z projektów, który uzyska największą ilość głosów.
Zwycięski projekt oraz kwota uzyskana na jego realizację ze sprzedaży zebranych surowców ogłoszone zostaną siódmego października: - Mieszkańcy, którzy przyniosą surowce będą mogli zagłosować na któryś z tych projektów. Ilość głosów zdecyduje o tym, który z nich zostanie zrealizowany. Zdecydują o tym również środki finansowe – powiedziała Grażyna Krugly, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
Marian Kozera, prezes zarządu PPHU Radkom jest przekonany o powodzeniu akcji: - Wierzę w powodzenie tej akcji i w to, że społeczeństwo zrozumie cel jej prowadzenia. I faktycznie, nazbieramy dużo surowców wtórnych w tym pięknie zorganizowanym punkcie odbioru.
Zadaniem firmy Radcom będzie zabezpieczenie transportu i kontenerów, a także transportu zebranych surowców do zakładu. Pożądanymi produktami są: kartony, książki, plastiki, szkło, metale, baterie, złom oraz sprzęt elektroniczny.
Część trzecia akcji przeznaczona jest dla szkół biorących udział w akcji „Sprzątajmy Radom na jesień”. Do dnia 25 września szkoły biorące udział w konkursie dostarczą projekt pod tytułem „Dbaj o Środowisko”, który wykonany będzie wyłącznie z produktów recyklingowych. Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone bonami w wysokości 500 zł: - Każda ze szkół biorących udział w jutrzejszej akcji ma możliwość stworzenia jakiegoś projektu. Warunkiem jest wykonanie ich z produktów recyklingowych – mówi Małgorzata Skalska, asystentka dyrektora radomskiego E. Leclerca – Mamy nadzieję, że efekt zostanie uzyskany. Wszystko jednak zależy od mieszkańców Radomia i stopnia i ich zaangażowania w akcję – dodaje.
Akcja „Dbamy i mamy” rozpocznie się jutro. Jej zakończenie planowane jest na 29 września.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>