- Chcemy odczarować radomski rynek, radomską gospodarkę i pokazać młodzieży, że w Radomiu są firmy, które mogą zaoferować doskonałą ścieżkę kariery zawodowej. Jestem przekonana, że rezultatem festiwalu będzie mądra decyzja, przed którą stoją uczniowie ósmych klas szkół podstawowych - mówiła wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Podczas festiwalu swoje oferty kształcenia przedstawiły też radomskie szkoły zawodowe. Wiceprezydent Karol Semik przypomniał, że już teraz oferta radomskich szkół technicznych, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Naukę w tego typu szkołach wybiera około 60 procent wcześniej absolwentów gimnazjów, a teraz gimnazjów i szkół podstawowych.
- Ma to podłoże związane z naszą współpracą z pracodawcami. W skali kraju jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o system kształcenia dualnego. W tym roku mamy już pierwszych absolwentów. Myślę, że to co już udało się zrobić, jest gwarancją, że ten system będzie trwał i będzie dobrze dostosowany do rynku pracy - ocenił wiceprezydent Karol Semik.
Zdaniem prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej Łukasza Białczaka, system kształcenia dualnego, który łączy zdobywanie wiedzy w szkole z praktyczną nauką zawodu u pracodawcy, to bardzo dobre rozwiązanie, które powinno być rozwijane.
- Współpraca pomiędzy miastem, przedsiębiorcami i szkołami jest wzorowa. Efektem jest to, że absolwenci szkół ponadpodstawowych natychmiast znajdują pracę i są do niej bardzo dobrze przygotowani - podkreślił Łukasz Białczak.
I Radomski Festiwal Kariery zorganizował Urząd Miejski we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej, Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Wydział w Radomiu, Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Technologii Eksploatacji oraz Stowarzyszeniem Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.