Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
* odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
* zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
* pozyskania informacji o wykształceniu,
* umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
* doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
* zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą lub instytucją.
W tym roku w całej Polsce zgłosiło się kilkaset szkół, tylko w województwie mazowieckim 59, zaś w Radomiu chęć udziału w programie potwierdziło: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta, VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.J. Kochanowskiego, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica oraz jedno technikum.
Dzień Przedsiębiorczości jest szansą na lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy. Może pomóc młodym ludziom odpowiedni wybór dalszej edukacji i kariery zawodowej. Mogą zdobyć również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie.
- Uczniowie samodzielnie poszukują miejsc, gdzie chcieliby odbyć praktyki. Docierają jednak do mnie sygnały, że napotykają na opór pracodawców, często wynikający z niewiedzy. Dlatego też w imieniu szkolnych koordynatorów, ale przede wszystkim uczniów zachęcam pracodawców, aby wzięli udział w tym programie. Dzięki ich pomocy i wsparciu młodzi ludzie będą mieć szansę na zweryfikowanie swojego wyobrażenia o pracy na wymarzonym stanowisku - mówi Agnieszka Gierwatowska, nauczyciel V LO.
Przebieg Dnia przedsiębiorczości w firmie bądź instytucji:
* uczeń zgłasza się w firmie na umówioną godzinę,
* przedstawiciel firmy (konsultant - opiekun ucznia) zapoznaje ucznia (grupę uczniów) z działalnością firmy,
* uczniowie przechodzą na umówione stanowiska pracy i pozostają pod opieką swoich indywidualnych konsultantów.
Na stanowisku pracy w ciągu 3-5 godzin konsultant:
* zapoznaje ucznia ze swoim stanowiskiem pracy, zakresem obowiązków, zadaniami na ten dzień itp.,
* rozmawia z uczniem o motywach wyboru i predyspozycjach do wykonywania danego zawodu, pełnienia danej funkcji,
* zaprasza ucznia do współpracy, powierzając mu wykonanie prostych, określonych zadań np. wysłanie faksu, wyszukanie informacji w bazie danych, Internecie lub udział w spotkaniu z klientem, sporządzenie odpowiedzi, notatki itp.
Piętnasta edycja programu odbędzie się 21 marca 2018 r. Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 - 2018.
Więcej informacji tutaj.