- Wartość obu ofert mieści się w kwocie, którą spółka zarezerwowała na realizację inwestycji. Jestem więc dobrej myśli, że przetarg uda się szybko rozstrzygnąć. To inwestycja, na którą na pewno radomianie czekają, i którą byliśmy gotowi rozpocząć wcześniej. Niestety Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potrzebowała aż półtora roku na wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero po jej uzyskaniu mogliśmy wystąpić o pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na budowę - przypomina prezydent Radosław Witkowski.
Zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, prace budowlane będą mogły być prowadzone tylko w okresie od 1 września do końca lutego. Taki też termin realizacji inwestycji został określony w ogłoszeniu przetargowym. Po 1 marca przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie napełnianie zbiornika wodą, po czym nastąpi odbiór końcowy prac.
Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace obejmą m.in. przebudowę stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zalewu. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.
W tym roku zostaną także wykonane prace polegające na przywróceniu naturalnego biegu Mlecznej na odcinku ok. 800 metrów. Zgodę na realizację tej inwestycji wydał właśnie Wojewoda Mazowiecki. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Kama Bis z Warszawy. Dobiegają końca także przygotowania do rozpoczęcia budowy polderów zalewowych na Cerekwiance.
Wszystkie prace będą prowadzone w ramach projektu LIFE współfinansowanego z funduszy unijnych.