Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT. Radpec podpisał umowę z generalnym wykonawcą

dm 2020-08-24 15:40:00

Na czwarty kwartał 2022 roku wyznaczono termin realizacji projektu obejmującego modernizację istniejących kotłów w Ciepłowniach Północ i Południe w Spółce „RADPEC” S.A. W poniedziałek Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” Spółka Akcyjna podpisało umowę z Generalnym Wykonawcą tej inwestycji w ramach projektu pn. „Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT”.

- „Generalnym wykonawcą naszej priorytetowej inwestycji jest firma SBB ENERGY S.A., która od ponad 25 lat prowadzi działalność w sektorze energetyki i przemysłu. Planowana inwestycja pozwoli na funkcjonowanie obu ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, gwarantując radomianom bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stabilny i ekologiczny system ciepłowniczy.” - powiedział Tomasz Nita, Prezes Zarządu „RADPEC” S.A.

Modernizacja istniejących kotłów w obu ciepłowniach to kluczowe zadania Spółki „RADPEC” S.A. na najbliższe lata. Firma SBB ENERGY S.A., jako Generalny Wykonawca, do końca 2022 roku zaprojektuje, dostarczy, zamontuje i uruchomi instalacje odazotowania, odsiarczania i odpylania spalin kotłów pracujących w obu ciepłowniach „RADPEC” S.A. Emisja gazów i pyłów do powietrza ulegnie dzięki temu znacznej redukcji (SO2 – siedmiokrotnie, NOx – dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie). Działania te pozwolą spełnić wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT.

- „Realizacja tego projektu stanowi dla nas kolejny krok w umocnieniu pozycji lidera na rynku dostaw instalacji redukujących emisje z gazów spalinowych. Zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni przez Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. motywuje nas do dalszego rozwoju i optymalizacji rozwiązań technicznych w celu maksymalizacji satysfakcji klienta.” - powiedział Ziemowit Słomczyński, Prezes Zarządu SBB ENERGY S.A.

Kompleksowy zakres prac realizowanych przez Spółkę SBB ENERGY pozwoli na dostosowanie istniejących mocy wytwórczych do wymagań BAT. Dzięki inwestycji radomianie zyskają gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji systemu ciepłowniczego na kolejne lata.

- „To bardzo ważna inwestycja. Wszyscy mamy świadomość, że w obecnej formule i w oparciu o dotychczasowe technologie RADPEC może funkcjonować tylko do końca 2022 roku. Cieszę się, że proces modernizacji udaje się prowadzić bez zmian własnościowych. To gwarancja stabilności całego systemu ciepłowniczego i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla radomian” – powiedział Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia.

Dostosowanie ciepłowni do nowych przepisów unijnych przed 1 stycznia 2023 pozwoli uniknąć przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń lub podwyższonych opłat za brak pozwoleń zintegrowanych, które z powodu niedostosowania do przepisów mogłyby zostać cofnięte. Zmniejszeniu ulegnie także wysokość opłat wnoszonych do Marszałka Województwa za gospodarcze korzystanie ze środowiska.

Planowane przedsięwzięcie jest także zgodne z uchwałą antysmogową i programem ochrony powietrza uchwalonym przez Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz planem gospodarki niskoemisyjnej przyjętym przez Radę Ministrów.

Planowane nakłady na tę inwestycję to blisko 115 mln złotych netto, z czego ok. 18 mln złotych to wkład własny, pozostała część będzie pochodziła z kredytu bankowego. Umowa w sprawie udzielenia kredytu została podpisana 5 czerwca 2020 roku z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych