Poniedziałek 21 kwietnia
Anzelma, Bartosza, Konrada

Dobra woda? W Radomiu prosto z kranu!

cir 2019-05-28 09:57:00

Wodociągi Miejskie w Radomiu stosują nowoczesne technologie podczas produkcji i dystrybucji wody. Dzięki temu woda prosto z kranu w Radomiu jest zdrowa, smaczna i bezpieczna, a jeden litr kosztuje tylko około 1 grosz. Dużo taniej niż woda źródlana kupowana w sklepie.

Czystość wody w Radomiu każdego dnia sprawdza załoga laboratorium Wodociągów Miejskich

Woda w radomskich kranach zawiera szereg substancji mineralnych, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez. Czerpana jest z ujęć ze studni głębinowych o podłożu wapienno-kredowym. W sześciu na siedem ujęć mamy wodę średnio twardą, a w jednym twardą. Średnio twarda woda może być uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego, ale również taka ilość magnezu czy wapnia ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. W radomskich kranach płynie woda o parametrach lepszych niż woda źródlana kupowana w butelkach. Porównanie przedstawia tabela pod artykułem.

Jakość wody sprawdzana jest w Laboratorium Badawczym Sekcja Wody, które ma akredytację PCA i zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomiu. Wody z poszczególnych ujęć badana jest pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Badania fizykochemiczne obejmują oznaczenia zawartości manganu, azotanów, azotynów, żelaza ogólnego, jonu amonowego, sumarycznej zawartości wapnia i magnezu (twardość ogólna) oraz pH, przewodność elektryczna właściwa, mętność.

Pod względem mikrobiologicznym badana jest obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków kałowych. Brak obecności w/w wskaźników pozwala stwierdzić, że woda nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii, dlatego też jej gotowanie przed piciem nie jest potrzebne.

Pijąc wodę z kranu, oszczędzajmy pieniądze. Jeden litr wody z kranu w Radomiu kosztuje około 1 grosz. Setki razy taniej niż litr wody źródlanej ze sklepu.

Dystrybucja wody w systemie wodociągowym oraz odbiór ścieków realizowane są za pomocą rozproszonej infrastruktury sieciowej. Zarządzanie taką siecią wymaga coraz częściej stosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych. W najbliższym czasie Wodociągi Miejskie w Radomiu planują wdrożenie zintegrowanego, inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową oraz siecią kanalizacyjną.

W ramach tego przedsięwzięcia Radom zostanie podzielony na kilkanaście stref pomiarowych, w których są już zamontowane i będą instalowane nowe urządzenia monitorujące ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową oraz stopnie napełnienie kanałów kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Dzięki temu pracownicy Wodociągów będą mogli łatwo zlokalizować jeden z najtrudniejszych typów awarii wodociągowej tzw. „ukryty wyciek”. System sterowania ma tworzyć model strat ciśnienia w sieci wodociągowej przy różnych przepływach. Nagła zmiana w zużyciu wody (np. podczas świąt, w wyniku pęknięcia rury lub otwarcia hydrantu) będzie powodowała odpowiednią korektę ciśnienia w sposób automatyczny i według założonego scenariusza regulacji. Jeśli zużycie wody zmniejszy się (godziny nocne), system wykryje to i odpowiednio dostosuje ciśnienie wyjściowe w stacjach uzdatniania wody.

Co zyskają mieszkańcy:

• zmniejszenie kosztów dystrybucji wody do odbiorców (energochłonności systemu dystrybucji wody),

• zwiększenie stabilności ciśnienia w strefach,

• redukcja strat wody w sieci wodociągowej,

• poprawa niezawodności zaopatrzenia w wodę,

• ochrona przestrzeni miejskiej przed podtopieniami spowodowanymi opadami nawalnymi i ulewnymi długotrwałymi,

• zwiększenie niezawodności pracy systemów kanalizacyjnych,

• zwiększenie skuteczności wykrywania awarii na sieci kanalizacyjnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap