Czym jest ta mowa? To system gestów oraz różnego rodzaju znaków zapisanych na papierze oraz w komputerze. - Wszystko to nasi uczniowie mogą obsługiwać za pomocą ust, rąk, nóg oraz głowy - mówi Paulina Narożnik.
Co jednak jeśli te narządy z różnych względów u człowieka nie działają? Wtedy pozostaje jeszcze wzrok. Uczniowie szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie Budujemy Przystań będą mogli komunikować się za pomocą ruchu gałki ocznej.
W poniedziałek jako pierwsze w Radomiu i jego okolicach Stowarzyszenie Budujemy Przystań rozpoczęło terapię z pomocą urządzenia C - Eye® II Pro wykorzystującego ruch gałki ocznej. Jest to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia komunikację i rehabilitację osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych.
System C- Eye® II Pro wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. Przytrzymanie przez niego wzroku np. na obrazku, powoduje jego zaznaczenie, dzięki czemu pacjent może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby, a także rozwiązywać różne zadania i ćwiczenia stymulujące pamięć, percepcję, utrzymywanie uwagi i inne aktywności umysłowe. Uczniowie zyskają nowoczesne narzędzie do zbadania, a następnie stymulowania wzroku, słuchu oraz funkcji poznawczych i komunikacyjnych.
Wydarzenie to zostało zainaugurowane szkoleniem kadry przeprowadzonym przez producenta sprzętu. Stowarzyszenie Budujemy Przystań na terenie Radomia oraz regionu radomskiego jest liderem specjalizującym się w komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym zakresie. Prowadzi Zespół Szkól Specjalnych, gdzie każdy uczeń traktowany jest jako odrębna, indywidualna i wyjątkowa osoba. Każdy uczeń w tej placówce ma opracowany przez zespół i maksymalnie dostosowany do swoich potrzeb i możliwości specjalistów program edukacji oraz terapii.