- Zachęcam do składania projektów, ponieważ to szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia. Nasze miasto pełne jest już pozytywnych przykładów, w tym boisk, placów zabaw, siłowni i wielu innych obiektów, które mieszkańcy sobie wymarzyli i te ich marzenia się spełniły. Mam nadzieję, że kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego również udowodni, że mądrze korzystając z tego narzędzia wspólnie będziemy mogli zmieniać nasze miasto, tak aby było ono przyjazne - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Większa kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski to nie jedyna nowość. Zgodnie z ustawą w miastach nie posiadających podziału na jednostki pomocnicze, np. na dzielnice, każda z ewentualnych części Budżetu Obywatelskiego musi dotyczyć całego miasta. To oznacza, że w Radomiu zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości od 50 tys. do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół
- Takie rozwiązanie zastosowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku i w naszej ocenie świetnie się sprawdziło, ponieważ inicjatywy typowo obywatelskie nie musiały bezpośrednio konkurować z projektami promowanymi przez instytucje, w tym szkoły - przypomina prezydent.
Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. - To rzecz, o której długo rozmawialiśmy podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. Efektem wspólnej pracy są konkretne rozwiązania. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8.00 - 22.00 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.
Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020 będą przyjmowane w dniach od 15 lutego do 1 marca. Do 31 maja zostanie przedstawiona karta do głosowania, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 10 do 30 czerwca. Wyniki zostaną przedstawione do 30 lipca.
Więcej na załączonym powyżej wideo.