O sprawie obszernie pisaliśmy tutaj. Maria Ozimek, dyrektor Biura Prawnego Urzędu Miejskiego, przedstawiła wyjaśnienie z którego wynika, że prezydent Witkowski miał prawo zasiadac w radzie nadzorczej ŚRH.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Witkowskiemu złamanie zakazów z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Złamanie zakazu miało polegać na zasiadaniu przez Radosława Witkowskiego w czasie do 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 roku w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o. o. Prezydent został powołany w skład rady nadzorczej przez walne zgromadzenie wspólników Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego tj. zarząd Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A.
Kluczowe 50%
- Tymczasem ustawa wskazuje, że do złamania zakazu nie dochodzi, gdy osoba została zgłoszona do objęcia stanowiska w spółce prawa handlowego przez: Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego - wyjaśnia dyrektor Ozimek.
Prezydent został zgłoszony do zasiadania w radzie nadzorczej przez Gminę Miasta Radomia - akcjonariusza Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A., który jako jedyny wspólnik Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego powołuje członków jego rady nadzorczej. Struktura właścicielska Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. kształtowała się w sposób następujący:
• 55,51% Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (będąca państwową osobą prawną);
• 26,37% Skarb Państwa;
• 18,12% Pozostali (w tym Gmina Miasta Radomia)
Niedotrzymany termin
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. "Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych" nakazała ARiMR przeniesienie swojego pakietu akcji na rzecz Skarbu Państwa do dnia 30 czerwca 2011 roku. Jak się dowiedzieliśmy ARMiMR jednak nie zrobiła tego w tym terminie, a sprawa nie była sfinalizowana także jeszcze, gdy prezydent zasiadał w radzie nadzorczej ŚRH.
- Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wyraźnie wskazuje na czynność "zgłoszenia do objęcia stanowiska w spółce prawa handlowego". Jako zgłoszenia (na gruncie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne) traktuje się również desygnację kandydata na członka rady nadzorczej przez wymienione w przepisie podmioty, po czym aktu powołania dokonałby następnie inny podmiot. W konsekwencji jeśli desygnowany kandydat zostanie powołany, staje się reprezentantem podmiotu, który go desygnował - wyjaśnia Maria Ozimek.
Będąc akcjonariuszem spółki Gmina Miasta Radomia jest uprawniona do zgłaszania kandydatów na członków organów spółki.
Jak dodała dyrektor Ozimek, Walne Zgromadzenie Wspólników ŚRH reprezentowane jest przez jedynego wspólnika tj. Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. z kapitałem ponad 80% własności Skarbu Państwa. Wcześniej część tych akcji należała do ARiMR, tj. agencję rządową dysponującą majątkiem Skarbu Państwa.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>