Aby zbadać poziom przeciwciał anty- HCV, należy zgłosić się w dniach 26-29 marca do Centralnego Medycznego Laboratorium Diagnostycznego przy ul. Tochtermana 1 w godzinach od 8-10, z dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) prowadzi do ok. 20 proc. ostrych zapaleń wątroby. W skali światowej stanowi on przyczynę 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby. U zarażonych osób, po fazie ostrego zapalenia wątroby, najczęściej dochodzi do wyzdrowienia, natomiast u średnio 35 proc. pacjentów rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby z możliwością następstwa marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby.
Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV, który występuje w sześciu różnych genotypach, z których każdy dzieli się na podtypy - podstawową różnicą pomiędzy podtypami i genotypami jest ich odpowiedź na leczenie. W Polsce dominuje niestety (75 proc. zakażeń) podtyp b genotypu 1, który odpowiada najsłabiej na leczenie. Wirus ten jest niebezpieczny, ponieważ zakażenie często nie daje żadnych objawów, a zapalenie ostre przechodzi w postać przewlekłą, która prowadzi do marskości wątroby oraz nowotworu.