- Za nami już pięć edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdego roku wprowadzamy drobne korekty, ale ten mały jubileusz to okazja, by zdecydować się na poważniejsze, nawet rewolucyjne zmiany. Jestem na to gotowy - mówił otwierając warsztaty prezydent Radosław Witkowski.
W dyskusji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Najczęściej powtarzanym postulatem było oddzielenie projektów instytucjonalnych od pozostałych zgłaszanych przez mieszkańców Radomia. Jedna z propozycji to wydzielenie w Budżecie Obywatelskim odrębnej puli pieniędzy przeznaczonych właśnie na projekty zgłaszane przez szkoły i inne instytucje. Ich wnioski rywalizowałyby wyłącznie między sobą.
Kolejna propozycja zgłoszona podczas warsztatów ewaluacyjnych dotyczyła wprowadzenia możliwości modyfikacji projektu w przypadku, gdy jego wartość przekracza ustalony limit. Jest też potrzeba publikacji szczegółowej mapy obrazującej własność poszczególnych terenów w mieście. To dla wnioskodawców ważne, ponieważ inwestycje z Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane wyłącznie na terenach należących do miasta.
Wszystkie zgłoszone propozycje zostaną teraz szczegółowo przeanalizowane. - Bardzo się cieszę, że tak wiele osób wzięło udział w warsztatach i zechciało podzielić się swoimi doświadczeniami. Dziękuję za wszystkie propozycje i jestem przekonany, że dzięki nim kolejny Budżet Obywatelski będzie jeszcze lepszy od dotychczasowych - mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.
Decyzje w sprawie zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego mają zapaść w grudniu.