- Proponowane zmiany dostosowują Budżet Obywatelski do nowych zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Projekt powstał przy współudziale samych mieszkańców Radomia, którzy szereg swoich propozycji zgłosili podczas warsztatów ewaluacyjnych - mówił na sesji prezydent Radosław Witkowski.
Zgodnie z nowymi zapisami ustawy, w Radomiu nie ma już możliwości podziału miasta na obszary terytorialne. Zamiast tego planowane jest podzielenie łącznej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski na cztery kategorie. Odrębna pula ma zostać przeznaczona na realizację małych projektów o wartości do 50 tysięcy złotych, druga grupa ma obejmować projekty do 300 tysięcy złotych, a trzecia powyżej 300 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie natomiast przeznaczona dla projektów instytucjonalnych składanych np. przez szkoły.
Zgodnie ze zmienionymi zapisami ustawy o samorządzie gminnym, kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski musi być nie mniejsza niż 0,5 proc. ogółu wydatków miasta. To oznacza, że w 2020 roku na obywatelskie projekty będzie przeznaczona kwota 5,8 mln złotych, czyli o milion złotych więcej niż obecnie.
Nabór projektów do realizacji w 2020 roku planowany jest na drugą połowę lutego br.
Zmiany w budżecie Radomia na 2019 rok. Sesja Rady Miejskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]