Do pierwszego etapu naboru miało prawo przystąpić 255 miast, a skorzystało z tej możliwości 213. Radom z projektem "Polityka społeczna Radomia jako odpowiedź na współczesne wyzwania demograficzne" znalazł się na 15 miejscu. Druga faza programu potrwa co najmniej 6 miesięcy. Wówczas wskazanych zostanie 15 samorządów, dla których zabezpieczono pulę 102 mln euro na projekty rozwojowe. Pełna lista TUTAJ.
Program „Rozwój lokalny” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Związku Miast Polskich, Norweskiego Związku Władz Regionalnych i Lokalnych, a także Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
- Od momentu wyboru miasta rozpoczną intensywną pracę nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektów (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego), które powalczą o granty, przy kompleksowym wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz ekspertów Związku Miast Polskich - informuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że ZMP w ramach programu „Rozwój lokalny” realizuje swój największy w Polsce projekt szkoleniowo-doradczy (tzw. projekt predefiniowany) dla samorządów pod nazwą „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”.
- Rolą tzw. projektu predefiniowanego - realizowanego przez ZMP - jest wspieranie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, będącego Operatorem Programu, we wdrażaniu komponentu grantowego programu „Rozwój lokalny”, który ma przyczynić się do poprawy sytuacji miast wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodków z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju - wyjaśnia rzecznik prasowy ZMP
W założeniach programu jest m.in. wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki. Dofinansowanie jednego projektu wynosi od 3 do 10 mln euro (do 100 proc. kosztów).
- Z 54 miast uczestniczących w projekcie predefiniowanym zostanie wyłonionych ok. 15, które będą miały do dyspozycji w sumie 102 mln euro na swoje projekty rozwojowe. Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą w 85 proc. ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG (specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na lata 2014–2021) oraz w 15 proc. - z budżetu państwa - wylicza Joanna Proniewicz.
Granty będą udzielane na „kompleksowe projekty rozwojowe” (infrastrukturalne i miękkie), w tym działania na rzecz wzmacniania i podnoszenia zdolności administracji lokalnej. Środki przewidziane w ramach programu oczywiście nie wystarczą na chociażby częściowe rozwiązanie problemów w średnich i małych miastach. Lista zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczej jest tego rodzaju liczy sobie 122 pozycje