Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

54 miasta walczą o ponad 100 mln euro. Radom na miejscu premiowanym awansem

cir, portlasamorzodowy.pl 2019-12-20 09:15:00

54 miasta weszły do drugiego etapu programu "Rozwój lokalny". W ramach przedsięwzięcia mającego na celu wsparcie rozwoju średnich i małych miast, do podziału jest ponad 100 mln euro ze środków Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Właśnie poznaliśmy 54 samorządy, których zarysy projektów zakwalifikowano do drugiego etapu. Na 15. miejscu znalazł się Radom. To miejsce daje awans do grona miast, które otrzymają finansowanie swojego projektu.

Do pierwszego etapu naboru miało prawo przystąpić 255 miast, a skorzystało z tej możliwości 213. Radom z projektem "Polityka społeczna Radomia jako odpowiedź na współczesne wyzwania demograficzne" znalazł się na 15 miejscu. Druga faza programu potrwa co najmniej 6 miesięcy. Wówczas wskazanych zostanie 15 samorządów, dla których zabezpieczono pulę 102 mln euro na projekty rozwojowe. Pełna lista TUTAJ.

Program „Rozwój lokalny” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Związku Miast Polskich, Norweskiego Związku Władz Regionalnych i Lokalnych, a także Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Od momentu wyboru miasta rozpoczną intensywną pracę nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektów (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego), które powalczą o granty, przy kompleksowym wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz ekspertów Związku Miast Polskich - informuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że ZMP w ramach programu „Rozwój lokalny” realizuje swój największy w Polsce projekt szkoleniowo-doradczy (tzw. projekt predefiniowany) dla samorządów pod nazwą „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”.

- Rolą tzw. projektu predefiniowanego - realizowanego przez ZMP - jest wspieranie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, będącego Operatorem Programu, we wdrażaniu komponentu grantowego programu „Rozwój lokalny”, który ma przyczynić się do poprawy sytuacji miast wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodków z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju - wyjaśnia rzecznik prasowy ZMP

W założeniach programu jest m.in. wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki. Dofinansowanie jednego projektu wynosi od 3 do 10 mln euro (do 100 proc. kosztów).

- Z 54 miast uczestniczących w projekcie predefiniowanym zostanie wyłonionych ok. 15, które będą miały do dyspozycji w sumie 102 mln euro na swoje projekty rozwojowe. Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą w 85 proc. ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG (specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na lata 2014–2021) oraz w 15 proc. - z budżetu państwa - wylicza Joanna Proniewicz. 

Granty będą udzielane na „kompleksowe projekty rozwojowe” (infrastrukturalne i miękkie), w tym działania na rzecz wzmacniania i podnoszenia zdolności administracji lokalnej. Środki przewidziane w ramach programu oczywiście nie wystarczą na chociażby częściowe rozwiązanie problemów w średnich i małych miastach. Lista zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczej jest tego rodzaju liczy sobie 122 pozycje 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych