Szef MZ powołał się na informację rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, który przekazał, że przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu przyspieszyły i jeszcze przed 20 marca placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów.
Rzecznik podał, że w piątek, 12 marca zakończyły się odbiory prac adaptacyjnych i budynek szpitala tymczasowego w jego siedzibie przy ul. Narutowicza 20 spełnia już wszystkie niezbędne wymogi, aby mogli być w nim być leczeni pacjenci.
Andrusiewicz poinformował ponadto, że Andrzej Cieślik - od 10 marca pełnomocnik Ministra Zdrowia, który kieruje Radomskim Szpitalem Specjalistycznym - po podpisaniu protokołów wystąpił z wnioskiem do wojewody mazowieckiego o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą tzw. RPWDL.
Gdy placówka otrzyma wpis do RPWDL, odbędzie się wizytacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik podał, że "16 i 17 marca ma nastąpić przejęcie w użyczenie wyposażenia szpitala od inwestora, czyli Totalizatora Sportowego".
- Szpital tymczasowy będzie gotowy jeszcze przed 20 marca - potwierdza Cieślik. - Prawdopodobnie od 18 marca będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów. Zakażonych na Mazowszu przybywa, dlatego zależy mi na jak najszybszym dopełnieniu wszystkich formalności, po to aby rozpocząć leczenie pacjentów w nowej placówce - zaznaczył.
W ciągu ostatnich dni skompletowany został już cały personel pielęgniarski i pomocniczy. Zabezpieczona jest również kadra lekarska, na pierwsze dni działalności szpitala. Cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi lekarzami.
Ilu pacjentów może zostać przyjętych?
W radomskim szpitalu tymczasowym przewidziano maksymalnie 80 łóżek oraz 20 łóżek respiratorowych. W pierwszym okresie działalności uruchomione zostaną 2 moduły, każdy po 28 łóżek. W przypadku łóżek intensywnej terapii, będzie ich 10. Gdy potrzeby będą większe, szpital będzie mógł uwalniać dodatkowe moduły.
Szpital tymczasowy będzie zabezpieczał przede wszystkim Radom i powiat radomski, czyli blisko 390 tys. mieszkańców. Placówką patronacką dla szpitala tymczasowego jest Radomski Szpital Specjalistyczny.
- Jak widać w ciągu dwóch-trzech dni można osiągnąć rzeczy nieosiągalne przez ostatnie tygodnie. Działania, powołanego przez ministra zdrowia pełnomocnika, są dość wyraźnym poświadczeniem, że w tym przypadku sprawy pacjentów wygrały z polityką i lokalnymi kłótniami" - skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.