- To pokazuje, że szkoła stawia na wszechstronny rozwój uczniów. Ważna jest nie tylko wiedza i umiejętności techniczne, ale także rozwój pasji i zainteresowań - mówi dyrektor ZST Bernadeta Kudas.
Zespół Szkół Technicznych to placówka z tradycjami. Każdego roku wprowadza nowe rozwiązania starając się być zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami rynku IT. Mocno rozwija współpracę z wiodącymi firmami sektora przemysłu nowoczesnych technologii.
- To jedna z czołowych szkół technicznych nie tylko w regionie, ale także w skali całego kraju. Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie realizować ważne, innowacyjne dla polskiej gospodarki projekty takie jak na przykład kształcenie dualne. To system, który wprowadziliśmy w szkole we współpracy z przedsiębiorcami i który generuje nowoczesne miejsca pracy - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Mury Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki na przestrzeni lat opuściło wiele pokoleń techników, inżynierów i specjalistów najróżniejszych dziedzin. Potrzeba wykształcenia specjalistów stała się przyczyną założenia w październiku 1919 roku pierwszej w województwie Prywatnej Średniej Szkoły Technicznej, przekształconej dwa miesiące później w Państwową Średnią Szkołę Techniczną Kolejową. W 1966 roku nastąpił podział placówki – na Technikum Energetyczne i Technikum Mechaniczne, jako odrębne szkoły. Tak działały do 2002 roku, kiedy powstał Zespół Szkół Technicznych.
Obecnie w Zespole Szkół Technicznych kształci się około 1500 uczniów.