Tym razem organizatorzy pragną zwrócić uwagę młodzieży na sąsiedztwo Polaków i Żydów – tysiącletnie współistnienie społeczności polskiej i społeczności żydowskiej i zachęcić młodzież do poznania tradycji i kultury społeczności żydowskiej zarówno w wymiarze społecznym, jak i religii, tradycji i kultury. Ideą organizatorów jest nakłonienie młodzieży do samodzielnego poznawania przeszłości i budowania postaw otwartych na różnorodność i tolerancję, a także wyjaśnienie –poprzez znane młodzieży doświadczenia lokalnych społeczności – dlaczego współistnienie Polaków i Żydów było tak nasycone emocjami.
Cel konkursu ma zostać osiągnięty we współdziałaniu z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz portalami Wirtualny Sztetl oraz Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci. Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie mogą wybrać jeden z pięciu proponowanych tematów:
1. Ślady zamieszkiwania Żydów w mojej okolicy
2. Kultura żydowska i pamięć o niej w mojej miejscowości
3. Sąsiedztwo Polaków i Żydów
4. Polacy i Żydzi w latach II wojny światowej
5. Polacy i Żydzi wobec siebie. Wyobrażenia, mity, fakty a współczesna rzeczywistość
i przygotować pracę w formacie pisemnym, która będzie oparta na zebranych informacjach, wywiadach i materiałach źródłowych. Organizatorzy dopuszczają prace indywidualne i zespołowe. Do wygrania są nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na galę finałową konkursu, która odbędzie się w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich we wrześniu 2013 roku. Konkurs Historia i Życie jako jeden z niewielu przewiduje także nagrody finansowe dla nauczycieli, których wychowankowie prześlą najlepsze prace konkursowe. Termin nadsyłania prac mija 29 marca 2013 roku.
Materiały konkursowe: temat, regulamin, formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie konkursowej: http://www.konkurshistoriaizycie.pl/
****
Konkurs Historia i Życie został powołany do życia w roku szkolnym 2002/2003 z inicjatywy właścicieli Wydawnictwa „Historia i Życie”, Panów Witolda Koniecznego i Romana Kruszewskiego. Organizatorami pierwszych trzech edycji konkursu były Wydawnictwa „Historia i Życie” i Wiedza i
Praktyka. Po trzyletniej przerwie, w roku szkolnym 2009/2010, wznowiono organizację konkursu. Tego zadania podjęły się Fundacja Wiedza i Praktyka i Wydawnictwo Wiedza i Praktyka. Patronat honorowy nad kolejnymi edycjami konkursu objęli: profesor Władysław Bartoszewski i Minister Edukacji Narodowej.
Działalnością konkursu kieruje Komitet Organizacyjny w składzie: Maria Prosińska-Jackl, Krystyna Szelągowską, Wanda Tycner, Wojciech Łukowski, Witold Konieczny, Roman Kruszewski i Witold Olejnik.
Konkurs Historia i Życie ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. Patronat honorowy corocznie obejmują prof. Władysław Bartoszewski oraz Minister Edukacji Narodowej. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku.