Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Zobacz, co na październik przygotowała Miejska Biblioteka

Ilona Michalska-Masiarz, mbas 2013-10-03 11:15:00

Przedstawiamy listę zaplanowanych przez Bibliotekę Miejską w Radomiu październikowych wydarzeń.

 

Do 15 listopada, Galeria M-10
Radomskie hubertusy - wystawa fotografii Dawida Sowy
Fotografią zajmuję się od około 4 lat. Jest to jedna z moich pasji, tuż obok wędrówek górskich, muzyki czy motywu głównego tej wystawy, czyli jeździectwa. Prezentowane zdjęcia są efektem „pomieszania” wyżej wymienionych zainteresowań. Na koński grzbiet w pełni świadomie siadłem po raz pierwszy 6 lat temu. Urzekła mnie niezwykłość wynikającą z faktu bycia zespolonym z żywym zwierzęciem. Każdy ruch mojej łydki, uda, ręki jest dla konia odczuwalny, a prawidłowo wykonany instruuje go, jak ma się zachować. To naprawdę wyjątkowe uczucie”. 
W pobliżu Radomia działa kilka stadnin. Na zdjęciach prezentowana jest cykliczna impreza odbywająca się w Studenckim Klubie Jeździeckim w Lesiowie, czyli Hubertus, jest to najważniejsze święto wszystkich jeźdźców, oznajmiające zakończenie sezonu. Jego przebieg można opisać w skrócie jako polowanie na lisią kitę przyczepioną do ramienia człowieka uciekającego na koniu. Wśród prawdziwych „koniarzy” wzbudza wielkie emocje. Wokół tej imprezy wytworzyło się wiele zwyczajów, o których można by mówić bardzo długo. Oprócz zdjęć „hubertusowych” na wystawie znalazły się fotografie z innych imprez „końskich” powiązanych z SKJ Lesiów, np. rekonstrukcji historycznych. A wszystkie razem i tak przedstawiają tylko ułamek atmosfery tam panującej… Zapraszam do oglądania
Dawid Sowa

Od 7 października 2013 roku, sala 36
Poeta z łódzkiej ławeczki- wystawa poświęcona życiu i twórczości Juliana Tuwima
Wystawa zorganizowana została w ramach XII Jesiennej Akademii Literatury, która – dla uczczenia Roku Tuwima – odbędzie się w październiku i listopadzie w MBP w Radomiu i w wybranych bibliotekach gminnych. Przez te dwa miesiące czynna będzie również wystawa. Szczególnie serdecznie zapraszamy na nią nauczycieli wraz z uczniami - na lekcje biblioteczne poświęcone Julianowi Tuwimowi. Grupę umówić można w Dziale Promocji, tel. 48 362 87 88.

8 października 2013 roku, godz. 16:30, Filia nr 6 MBP, ul. Kusocińskiego 13
Poznaniacy, wołyniacy, warszawianie...  Wysiedleńcy i uciekinierzy wśród mieszkańców Radomia
- ósme spotkanie z dr. Sebastianem Piątkowskim z cyklu Czas niezapomniany… Radomianie i ich miasto w latach wojny i okupacji.

9  października 2013 roku, godz. 17:00, Galeria "Ekslibris"
Sacrum w architekturze - otwarcie wystawy malarstwa Jacka Wojtysiaka
Wystawa zorganizowana została w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Autor jest radomianinem, absolwentem Liceum Plastycznego w Nałęczowie. W lutym br. prezentował w bibliotece swoje prace wykonane z użyciem akwareli, piórka i ołówka. Tym razem na papierze uwiecznił znane kościoły polskie i europejskie.

10 października 2013 roku, godz. 16:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu (korytarz I piętra)
Rodzime sacrum - otwarcie wystawy fotografii Pawła Putona.
Wystawa zorganizowana została w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Autor jest radomianinem, absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej (obecnie UTH). Pisze i publikuje artykuły o historii i obiektach zabytkowych naszego miasta. Opisywane przez siebie obiekty fotografuje tworząc w ten sposób cenną dla Radomia dokumentację. Szczególne miejsce w jego pracy zajmują radomskie kapliczki i krzyże. Fotografią zajmuje się od 2005 roku. Jest członkiem Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

10 października 2013 roku, godz. 17:00, sala 36
Franciszek i Jan Paweł II – tak różni i tak podobni - spotkanie autorskie z Grzegorzem Polakiem
G. Polak jest dziennikarzem, publicystą. Ukończył Akademię Teologii Katolickiej, gdzie studiował historię Kościoła. Był dziennikarzem między innymi: „Więzi”, „Gazety Wyborczej”, a w latach 1993-99 kierował działem krajowym Katolickiej Agencji Informacyjnej. W roku 1999 został redaktorem naczelnym ilustrowanego dwutygodnika „Jan Paweł II – Kolekcja" (obecnie: „Księga Świętych”). Laureat Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka (1980) oraz dwóch wyróżnień: „Serce dla serc" (1992) i Nagrody im. Brata Alberta (2001). Na swoim koncie ma wiele książek, m.in.: Franciszek. Papież wielkich nadziei, Święte, świętsze i najświętsze, Księga świętych, Nieznane oblicze pontyfikatu, To ja, Karol. Nie poznajesz mnie?!

10-11 października 2013 roku, godz. 9:00-19:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu – hol na parterze
Kiermasz książki katolickiej zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne z Radomia w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

16 października 2013 roku, godz. 17:00, sala 36
Radomskie tradycje lotnicze. Teraźniejszość i przyszłość - wykład otwarty Adama Ziółkowskiego
Płk pil. dr Adam Ziółkowski jest dowódcą 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego na radomskim Sadkowie. Urodził się 14 sierpnia 1962 r. Swą przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1979 roku w Aeroklubie Lisie Kąty, a następnie w Aeroklubie Pomorskim. W 1983r. rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Promocję na pierwszy stopień oficerski uzyskał 1 grudnia 1987r. Od momentu promocji jego kariera zawodowa związana była z Radomiem, bowiem pierwszą jednostką do której otrzymał przydział służbowy był ówczesny 60 Lotniczy Pułk Szkolny. Należał również do elitarnego zespołu akrobacyjnego "Iskry", w którym w latach 1998-1999 latał na pozycji lewego zewnętrznego prowadzonego w ugrupowaniu 9 maszyn oraz pierwszego prawego prowadzonego. Jest pilotem wojskowym klasy mistrzowskiej. Nalot życiowy wynosi 2600 godzin. Swoje zamiłowanie do lotnictwarealizuje również prywatnie - jako pilot instruktor w aeroklubie, gdzie uczy młodych adeptów przestworzy.
Wykład zorganizowało Radomskie Stowarzyszenie Pokoleń.

17 października 2013 roku, godz. 18:00
15 lat na XV-leciu – otwarcie wystawy prac Kazimierza Łyszcza
Kazimierz Mirosław Łyszcz urodził się 25 lutego 1967 r. Zajmuje się malarstwem, działaniami plastycznymi, estetyką i teorią sztuki. Pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.Studia ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom zdobył w Pracowni Struktur i Działań Artystycznych pod kierunkiem Dobrosława Bagińskiego, a aneks w pracowni malarstwa Mariana Stelmasika w 1995 r.
Zorganizował 5 wystaw indywidualnych, ma na swoim koncie udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Austria, Czechy, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja i Ukraina). Od 2003 r. uczestniczy w międzynarodowym projekcie InternationaleWerkstattwoche w Wittingen (Niemcy). Brał także udział w kilkunastu konferencjach naukowych z zakresu filozofii, kulturoznawstwa, estetyki, dydaktyki. Autor artykułów, referatów i tekstów o sztuce i kulturze wizualnej. 
Wystawa ''15 lat na XV-leciu'' jest próbą przeglądu dorobku artystycznego powstałego w czasie mieszkania autora na tym radomskim osiedlu. Jakkolwiek w obrazach bezpośrednie odniesienie do miejsca zamieszkania nie występuje, mimo to genisuloci ujawnia się w stylistyce, formie i nastroju dzieł prezentowanych na wystawie.

25. października 2013 r., godz. 19:00, MBP w Radomiu
Przez lądy i morza... - otwarcie wystawy jubileuszowej poświęconej ''Miesięcznikowi Prowincjonalnemu''
Przez lądy i morza aż za ocean mknie pocztylion, aby dostarczać wciąż nowe numery ''Miesięcznika Prowincjonalnego'' wiernym czytelnikom. ''MP'' to wydawane przez bibliotekę, najstarsze w radomiu pismo społeczno-kulturalne. Właśnie skończyło już 15 lat, a wystawa ma być jedną z form uczczenia tej okazji.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych