W tym roku do nagrody zgłoszono 100 książek. Kapituła nominowała:
1. Bobula Maciej, Szalejów, Wydawnictwo j
2. Horodecka Dominika, Wdech i wydech, Wydawnictwo Warstwy
3. Jonaszko Jolanta, Portrety, Wydawnictwo Forma
4. Lipczak Aleksandra, Lajla znaczy noc, Wydawnictwo Karakter
5. Topolski Maciej, Niż, Korporacja Ha!art
Jak czytamy w komunikacie Kapituły, „w tej edycji nagrody wiele książek prezentowało zbliżony poziom literacki, co wybór tych pięciu, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca Nagrody Gombrowicza, czyniło niełatwym.”
Przypomnijmy, że ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom (za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim) i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce.
W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.
Laureat otrzymuje 40 000 złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza - rzadko z powodu choroby wychodząc z domu, przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence.
W tym roku w ramach Nagrody Gombrowicza pojawi się nowe wyróżnienie: kapituła wskaże osobę spośród nominowanych, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w tej miejscowości pod Niceą. Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody.
Partnerem Głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.
Finał VI edycji Nagrody Gombrowicza planowany jest na 18 września. Laureatami poprzednich edycji byli: Weronika Murek i Maciej Hen, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska.