14 lat temu, w grudniu 2007 roku, projekcją filmu Strajk w reż. Volkera Schlöndorffa, rozpoczął się I Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik. Seanse odbywały się na wolnym powietrzu – pod namiotem. Niecodzienną atmosferę tworzyły śnieg, mróz a także płonące koksowniki i… gorąca herbata serwowana zmarzniętym widzom.
Koksownik to symbol nierozerwalnie związany z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Nieprzypadkowo właśnie w okolicach tej daty, zgodnie z pomysłem dyrektora Zbigniewa Belowskiego, organizujemy przegląd kina społecznie zaangażowanego. Na program składają się różne formy wypowiedzi filmowych, od klasycznych fabuł, poprzez filmy dokumentalne i animacje, aż po formy eksperymentalne. Każdej dotychczasowej edycji towarzyszył plakat zaprojektowany przez zaproszonych do współpracy artystów (m.in. Krzysztofa Mańczyńskiego, Grzegorza Rogalę, Piotra Lutyńskiego).
Na przestrzeni 14 lat projekcje odbywały się w różnych miejscach: wynajętych salach kinowych, tymczasowej siedzibie przy ul. Domagalskiego, wreszcie – od 2015 roku w naszej nowoczesnej sali kinowej. Przeglądowi towarzyszyły wystawy (Tu było kino), koncerty (Marka Bilińskiego, Wojciecha Waglewskiego), spotkania i dyskusje z twórcami (Janem Nowickim przed filmem Niepochowany w reż. Márty Mészáros czy Marcinem Dorocińskim przed filmem Boisko Bezdomnych w reż. Kasi Adamik) oraz krytykami (Krzysztofem Teodorem Teoplitzem, Magdą Sandecką).
Najważniejsze jednak były filmy. Wśród ponad setki tytułów znalazły się obrazy o tematyce społecznej, niejednokrotnie trudne w odbiorze, kontrowersyjne, poruszające prawa człowieka, ukazujące wpływ polityki na losy społeczeństw i jednostki ludzkiej w dobie zachodzących zmian i sytuacji we współczesnym świecie.
W tym roku miała się odbyć 14. edycja Zimowego Przeglądu Filmowego "Koksownik". Repertuar był ustalony, a tematem przewodnim miało być "Prawo, Sprawiedliwość, Wolność". Jednak z oczywistych względów, nie zaprosimy Państwa do wspólnego przeżywania filmów na dużym ekranie w naszej sali kinowej - mówią organizatorzy.
Na stronie: www.mcswelektrownia, zapraszamy do obejrzenia zdjęć Marcina Kucewicza z poprzednich edycji przeglądu.
Kino Studyjne znajdujące się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, pozostaje zamknięte do odwołania.