Radomska Nagroda Kulturalna wręczana jest od 1998 roku. Zgodnie z zapisami regulaminu, jej celem jest eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenianie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim. Może ją zdobyć twórca, autor lub organizator największego wydarzenia kulturalnego minionego roku, jak również animator życia kulturalnego i osoba, która poprzez swoją działalność kształtuje wizerunek Radomia i przyczynia się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Ważnym kryterium jest także to, iż wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem (np. poprzez osobę autora).
Kandydatów do Nagrody Kulturalnej mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. Zgłoszenia przyjmuje Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria ul. Żeromskiego 56, 26-600 Radom lub elektronicznie: poczta@laznia-radom.pl. Formularz do pobrania tutaj>> . Termin nadsyłania kandydatur upływa 31 maja 2014 r.
Lista osób nominowanych do nagrody zostaje podana do publicznej wiadomości, natomiast lista osób nagrodzonych i wyróżnionych pozostaje tajna do czasu ogłoszenia nagrody.
Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi podczas koncertu galowego Dni Radomia.
Laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej
za 1997 r. – nagrodę otrzymał Zbigniew Kruszyński za książkę "Szkice Historyczne".
za 1998 r. - nagrodę otrzymał Janusz Pulnar za zorganizowaną w 1998r. wystawę - Epoka Pana Tadeusza.
za 1999 r. – nagrodę otrzymał Kabaret im. Romana z Radomia za sukcesy w ogólnopolskich turniejach satyrycznych; Wyróżnienie : Robert Grudzień, Linas ZaikauskasWyróżnienie honorowe: ks. Wojciech Szary, Anna Skubisz Animator Kultury: Ewa Gęga – Osowska, Magdalena Bienkowska.
za 2000 r. – nagrodę otrzymał Zdzisław Włodarski za utworzenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" i Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej "Divertimento", organizację koncertów muzyki poważnej oraz Radomskich Spotkań Młodych Kameralistów.
Wyróżnienie: Aleksander Sawicki
za 2001 r. – nagrodę otrzymała Ewa Gęga – Osowska za organizację V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, za propagowanie muzyki dawnej i czynienie starań, aby przywrócić Mikołajowi z Radomia, pierwszemu kompozytorowi na miarę europejską, należnego miejsca w świadomości świata muzycznego.
Wyróżnienie: Andrzej Bieniasz
za 2002 r. – nagrodę otrzymał Adam Sroka za V Międzyznarodowy Festiwal Gombrowiczowski - wydarzenie, które przyniosło rozgłos teatrowi radomskiemu oraz za nowatorskie pomysły realizacji programu artystycznego.
Wyróżnienie: Anna Skubisz
za 2003 r. – nagrodę otrzymał Robert Grudzień za Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Radom - Orońsko i popularyzację muzyki organowej.
Wyróżnienie: Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”
za 2004 r. – nagrodę otrzymała Katarzyna Posiadała za przygotowanie wystawy "Jacek Malczewski 1854 - 1929", opracowanie katalogu wystawy oraz opracowanie wydawnictwa "Jacek Malczewski 1854 - 1929, jego związki z Radomiem i Ziemią Radomską".
za 2005 r. – nagrodę otrzymał Piotr Dąbrówka za pasję twórczą, promocję Miasta Radomia i upór w dążeniu do doskonałości warsztatu artystycznego.
za 2006 r. - nagrodę otrzymał Zbigniew Kamieński za przygotowanie wystawy "Obnrazowania", pierwszej w powstającym z inicjatywy Andrzeja Wajdy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
Wyróżnienie: Przemysław Bednarczyk
za 2007 r. - nagrodę otrzymała Anna Skubisz za promocję kultury w Polsce i za granicą, za działalność wydawniczą, promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
za 2008 r. - nagrodę otrzymało Radomskie Towarzystwo Naukowe za opracowanie i wydanie książki "Radom. Poznać i zrozumieć historię swojego miasta", oraz systematyczną, społeczną pracę badawczą i działania popularyzujące wiedzę o dziejach Radomia.
za 2009 r. - nagrodę otrzymał Zbigniew Rybka za "odrodzenie radomskiej sceny" - stuprocentowy wzrost frekwencji, troskę o różnorodność repertuaru, a także doprowadzenie do wystawienia w roku 2009 dwóch sztuk - gigantów:"Skrzypka na dachu" oraz "Piaf".
za 2010 r.- nagrodę otrzymał Maciej Żółtowski za organizację koncertów z wybitnymi solistami o międzynarodowej sławie. Zorganizował Międzynarodową Akademię Dyrygentów. Warsztaty odnoszą duży sukces w Polsce i zagranicą. Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego zasłynęła dzięki płycie „Grażyna Bacewicz – utwory na Orkiestrę Kameralną”. Najpierw krążek otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej "Fryderyk 2010” w kategorii "Album Roku – muzyka kameralna”, zaś pod koniec 2010 roku został nominowany głosami międzynarodowego jury do nagrody International Classical Music Awards 2011 (dawniej MIDEM Classical Awards) Jest to najbardziej prestiżowa nagroda światowego przemysłu fonograficznego.
za 2011 r. – nagrodę otrzymała Izabella Mosańska, działaczka społeczna, animatorka kultury, założycielka amatorskich teatrów skupiających dzieci, młodzież i dorosłych. Ponadto Izabella Mosańska udziela się w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. (prowadzi tam wykłady, warsztaty poetyckie), jest współtwórcą ważnych monografii jubileuszowych instytucji radomskich.
za 2012 r. – nagrodę otrzymał zespół pochodzący z Radomia rockowy zespół IRA. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w 1988 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły sukces. IRA znalazła się w czołówce polskich zespołów rockowych. W 2012 roku ukazało się najnowsze, dwupłytowe wydawnictwo zespołu – płyta „X”.
Zgłoś kandydata do Radomskiej Nagrody Kulturalnej. Masz czas do końca maja
31 maja upływa termin zgłaszania kandydatur do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2013 rok. Zgłoszenia przyjmuje Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu