W tym roku radomska młodzież aktywnie włączyła się w organizację 6. "Śladu". Uczniowie z VI LO im. Jana Kochanowskiego przygotują happening pod tytułem "Początek Starej Księgi".
- Happening odbędzie się w piątek 11 kwietnia o godz. 13 na ul. Bórzniczej, gdzie stała synagoga. Jednym z punków programu będzie odczytanie nazwisk osób na literę A - mówi Renata Meztzer, dyrektor Resursy Obywatelskiiej.
Uczniowie z I LO im. M. Kopernika, w związku z realizacją w szkole programu "Szkoła dialogu", otrzymała 11 filmów, z czego na "Śladzie" zaprezentują kilka z nich.
- W naszej szkole 2010 roku realizowaliśmy prgram "Szkoła dialogu" pod patronatem MEN. Uczniowie poznawali kulturę, religię, obyczaje żydowskie. Później szukali elementów tej kultury w Radomiu. Chodzili do Archiwum Państwowego, zwiedzali Radom, rozmawiali ze znajomymi. Z tych poszukiwań powstała prezentacja. Dzieki temu nasza placówka otrzymała miano szkoły dialogu. W nagrodę dostaliśmy 11 filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". Chcemy kilka z nich pokazać podczas tegorocznego "Śladu" - mówi Ewa Kutyła, nauczycielka z I LO.
Aktorzy Teatru Poszukiwań pod wodzą Włodzimierza Mancewicza przygotują spektakl oparty na twórczości Juliana Tuwima "Nie tylko lokomotywa". - Trudno wyobrazić sobie przedwojenną Polskę bez tekstów Tuwima, który przecież był Żydem. Teatr Poszukiwań pokaże spektakl oparty na jego twórczości - mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Oprócz filmów i teatru odbędą się również wystawy. Jedną z nich jest prezentacja twórczości ks. Władysława Paciaka, który w swoich obrazach pokazywał Żydów i Holokaust. 15 kwietnia podczas finisażu przewidziana jest promocja albumu z dziełami ks. Paciaka Wydawnictwa Katedralnego. Resursa Obywatelska przygotowuje film o księdzu artyście specjalnie na tę okazję.
PROGRAM 6. SPOTKAŃ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ ŚLAD:
7 kwietnia godz. 11 – „Radom. Cisza przed burzą” spektakl przygotowany przez uczniów ZSO nr 4 pod kierunkiem: Urszuli Grzyb, Agnieszki Kobierskiej i Sylwii Sochy na podstawie tekstu Ben Ziona Golda (Sala kameralna8 kwietnia (wtorek)
godz. 18.00 - otwarcie wystawy pt. ”Motywy żydowskie w twórczości ks. Władysława Paciaka” z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i ze zbiorów prywatnych (galeria)
godz. 18.30 - otwarcie wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego pt. „Jerozolima” (kawiarnia)
godz. 19.00 – film „W poszukiwaniu straconego dzieciństwa” Niemcy 2012, reż. Matthias Frickel, 43 minuty. Jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: „Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd”. Bruno Schulz zostawił niewiele prac i wydawało się, że pamięć o nim zaginie. Tak się jednak nie stało a film pokazuje, jak wielu ludziom w różnych krajach wciąż bliska jest twórczość Schulza.(sala kameralna)
9 kwietnia (środa) godz. 17.00 - spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorem książki „Żydokomuna – refleksje historyczne” (sala kameralna)
godz. 18.00 – film: Tonia i jej dzieciPolska 2011, reż. Marcel Łoziński, 58 minut11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała:"My jesteśmy dziećmi komunistów." Usłyszeli wrzask :"Tylko żydokomunę nam tu przysyłają." Jest 1949 r. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim odsiedzi 5 i pół roku. Ten czas jej dzieci spędza w kolejnych domach dziecka. Film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.(sala kameralna) 10 kwietnia (czwartek)
g. 17 „Lamentacje….” - koncert toruńskiej grupy Ha Sir. Występ poprzedzi prelekcja ks. Jacka Kucharskiego, biblisty. (sala widowiskowa)
11 kwietnia (piątek) g. 13 – „Początek Księgi…” – happening przygotowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego (ul. Bóżnicza)
g. 17 – film Yael Polska 2012, dok., 34 min.reż. Emil Piórek, Rafał Żwan To historia Natalii, dziewczyny z Polski, która postanawia przejść na judaizm. W celu umocnienia swojej wiary i ukończenia procesu konwersji wyjeżdża do Izraela. Film przedstawia duchową przemianę bohaterki oraz trudności odnalezienia się w nowym środowisku.Szukając gwiazd Polska 2012, reż. Filip Luft, 17 minut Adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, zakochanym w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.(sala kameralna)
g. 18 – premiera spektaklu Teatru Poszukiwań „Nietylkolokomotywa” w oparciu o teksty Juliana Tuwima, reż. Włodzimierz Mancewicz (sala widowiskowa)
Partnerzy: ZSO nr 4, I LO, VI LO, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>