Tegoroczny festiwal jest organizowany w innym terminie niż zwykle. To w związku z epidemią koronawirusa. Hasło towarzyszące tegorocznej edycji Kameralnego Lata nawiązuje do obecnej sytuacji. „Zaczynamy życie od nowa, w nowej rzeczywistości, na nowych warunkach, z nowymi ograniczeniami, ale i nowymi możliwościami. Mając na uwadze reżim sanitarny i względy bezpieczeństwa, od nowa zapraszamy do kin, do udziału w pięknych wydarzeniach społecznych, jakimi są niewątpliwie festiwale filmowe, od nowa pochylamy się nad filmem i jego rolą we współczesnym świecie. Od nowa, znów powraca pytanie o rolę sztuki we współczesnym, jakże zmienionym i naznaczonym pandemią świecie” - piszą na swojej stronie organizatorzy Kameralnego Lata.
Do tegorocznych konkursów filmowych organizowanych w ramach Ogólnopolskich Spotkań zgłoszono 175 filmów w tym 142 do Konkursów Głównego, a 33 do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 20 filmów do Konkursu Głównego oraz 16 do konkursu HYDE PARK.
Zwycięzca Konkursu Głównego otrzyma ZŁOTEGO ŁUCZNIKA - Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Nagrodę Specjalną w konkursie ufunduje też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu - Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. W Konkursie Filmów Odrzutowych tradycyjnie nagrodę główną przyzna publiczność. Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego mają szansę otrzymać również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
W trakcie Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” odbędą się także dwa cykle warsztatowe, do udziału w których można się zgłaszać do 23 sierpnia.
Międzynarodowe Warsztaty Filmowe FAST przeznaczone są dla młodych ludzi zainteresowanych pozyskaniem konkretnych kompetencji i doświadczeń w branży filmowej. Specjaliści z poszczególnych dziedzin przeprowadzą uczestników przez kolejne etapy produkcji filmu – od pracy nad rozwojem pomysłu do finalnej premiery gotowego filmu. Uczestnicy pod okiem profesjonalistów zrealizują filmowe reklamy społeczne. Z uwagi na obecność gości z Francji, Włoch i Niemiec. Z kolei warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ przeznaczone są dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie filmowym. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki pracy na planie filmowym. Program składać się będzie z cyklu kilkugodzinnych zajęć, podczas których młodzież będzie miała okazję zarówno uczestniczyć w spotkaniach z profesjonalistami, jak i spróbować swoich sił w praktycznych ćwiczeniach ze sprzętem filmowym.
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.