Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Zbiórka przy ''Szańcu'' Hubala

Jacek Lombarski 2013-05-02 12:00:00

„Dwadzieścia jeden lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dziś znów musimy o nią walczyć” – powiedział do swoich żołnierzy, w dniu 11 listopada 1939 roku, major Henryk Dobrzański – Hubal. Trwał ze swoim oddziałem do końca kwietnia 1940 roku. Był ostatnim żołnierzem kampanii wrześniowej. 30 kwietnia przypadła 73. rocznica jego śmierci.

Od szeregu lat uczniowie i nauczyciele szkół noszących imię majora Dobrzańskiego zbierają się przy „Szańcu Hubala” pod wsią Anielin, niedaleko Opoczna, by uczcić pamięć swojego Patrona. Właśnie tu, pod wsią Anielin, w niewielkim wtedy młodniku, świtem 30 kwietnia 1940 roku, poległ major Hubal. Przez lata przypisywano mu warcholstwo i niepotrzebne narażanie na śmierć ludności cywilnej. Negowano jego postać jako patrona dla młodzieży.

Wbrew temu, stało się jednak zupełnie inaczej. Imię Hubala nosi około 30 szkół i wiele drużyn harcerskich. Od 1985 roku po morzach pływa, co prawda od pewnego czasu w barwach Malty, zwodowany w Szczecinie, statek PŻM „Major Hubal” zawijając do tak egzotycznych portów jak Casablanca (Maroko), Annaba (Algieria), El Dekheila (Egipt) i wielu innych. Henryk Dobrzański, tak jak „Kolumbowie rocznik 20”, dorastał w ekstremalnych warunkach i to one kształtowały jego charakter. W wieku 17 lat, w 1914 roku, przypiął do boku szablę poświęconą w niegardowkim kościele przez księdza Władysława Pawłowskiego. Kiedy w 1918 roku świętowano odzyskanie niepodległości, na czele 10.

Organizatorem tych uroczystości jest Zespół Szkół Zawodowych im. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Radomiu i Regionalna Dyrekcja Lasów ułanów, w tzw. ekspedycji majora Stachiewicza, podążał już na odsiecz Przemyśla, a później na odsiecz Lwowa. Zanim wybuchła wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, w szeregach 2. pułku ułanów służył w strefie demarkacyjnej na Śląsku Cieszyńskim. Poźniej w szeregach armii generała Hallera „odzyskiwał” dla Polski dostęp do morza.

W przeddzień największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku, pod Komarowem 31 sierpnia 1920 roku, odznaczony został krzyżem Virtuti Militari IV klasy. Ten słynny krzyż,z pękniętą w przeddzień śmieci przywieszką do wstążki, spoczywa dziś w Izbie Pamięci majora Hubala jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. - Jak co roku, spotykamy się tutaj tutaj, żeby uczcić pamięć naszego Patrona – powiedziała w zastępstwie Beaty Jasek, dyrektorki ZSZ im. Hubala, Justyna Bujek. – Są z nami leśnicy, kawalerzyści i kombatanci, ale przede wszystkim są dzieci i młodzież, bo to oni będą kontynuować tradycję spotkań przy „Szańcu”. Są z nami uczniowie Szkoły Podstawowej w Ruskim Brodzie, Brudzewicach i Bożem i uczniowie z radomskiego „Hubala”. Spotykamy się tu, żeby z dala od polityki, uczcić pamięć człowieka, który Polskę pokochał ponad wszystko. Który oddał jej to co najcenniejsze - własne życie. W tym uroczystym dniu pułkownik Marian Zach, prezes Środowiska Hubalczyków przygotował miłą i nieoczekiwaną niespodziankę.

- Pani Justyno – powiedział do prowadzącej uroczystość przy „Szańcu” Justyny Bujek, nauczycielki historii, pułkownik Zach. - Za wieloletnią i niezłomną pracę oraz za wyjątkowe zaangażowanie w krzewieniu wśród młodzieży patriotycznego czynu i upamiętnianiu działalności bojowej oddziału majora Hubala, mam zaszczyt i przyjemność wręczyć pani honorową odznakę Środowiska Hubalczyków. Zdradźmy tajemnicę, że w tym dniu miała odznakę otrzymać również dyrektor szkoły Beata Jasek. Niestety, jej nieobecność spowodowała przesunięcie tego wyróżnienia na następny termin spotkania Hubalowej Rodziny.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych