Cykl wydarzeń artystycznych został zorganizowany, aby pokazać rzeczywisty wpływ Funduszy Europejskich na rozwój kultury. Dzięki unijnym funduszom możliwa jest budowa lub modernizacja filharmonii, teatrów, szkół i uczelni artystycznych oraz ochrona zabytków.
Przed koncertami uczniów szkoły muzycznej, w których licznie uczestniczyli zarówno dorośli, jak i dzieci, zorganizowane zostały warsztaty artystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia eko-plastyczne, podczas których najmłodsi kreatywnie wykorzystywali stare gazety, tekturę, kawałki tkanin oraz masę papierową i glinianą. Nie mniej chętnych wzięło udział w warsztatach muzycznych. Oprócz nauki gry na instrumentach uczestnicy poznali ich budowę oraz historię. Wydarzenie było również szansą na sprawdzenie swojej wiedzy o Unii Europejskiej i inwestycjach w regionie dofinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Uczestnicy quizu prowadzonego przez animatorów wykazali się szeroką znajomością tej tematyki, za co zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami z logotypem Programu Infrastruktura i Środowisko.
Pozostałe bezpłatne wydarzenia artystyczne odbyły się w styczniu br. w: Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej oraz Muzeum Chopina w Warszawie. Udział wzięło w nich w sumie około 1400 osób, które wygrały bilety w konkursach radiowych lub w quizach organizowanych na ulicach miast.