Kazimierz Głaz – malarz, prozaik i plakacista – jest twórcą kierunku w malarstwie nazywanego sensybilizmem. Urodził się na Podkarpaciu, mieszka w Toronto. Studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. Po otrzymaniu w 1965 roku jednej z głównych nagród na Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki w Sopocie reprezentował Polskę na IV Międzynarodowym Biennale w Paryżu. Tam otrzymał nagrodę Marca Chagalla. W latach 1966-68 dzięki Fundacji im. Michaela Karolyi przebywał w Vence i tam właśnie zaprzyjaźnił się z Witoldem Gombrowiczem. Ciepłe wspomnienia o pisarzu zawarł w książce „Gombrowicz w Vence”.
W mieszkaniu Gombrowiczów przez pewien czas wisiało sześć obrazów Kazimierza Głaza. Jeden z nich kupiliśmy, pięć pozostałych malarz nam podarował. Wartość tego daru to 100 tys. zł – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
20 września będzie można obejrzeć obrazy Kazimierza Głaza i porozmawiać z ich autorem. Malarz przyjedzie do Wsoli, by je przekazać. Wernisaż i spotkanie z artystą rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.