Pozateatralne wydarzenia Festiwalu w Radomiu Osią Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu są oczywiście występy teatrów biorących udział w konkursie, jednak impreza ma charakter interdyscyplinarny. Tak jak twórczość Gombrowicza obracała się wokół tematu poszukiwania formy, tak samo organizatorzy festiwalu chcą sięgać do realizacji z różnych obszarów sztuki (np. muzyki, filmu, fotografii czy plakatu). Dlatego jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia, 9 października, widzowie mogli posłuchać niesamowitych improwizacji muzycznych w wykonaniu wybitnego tubisty Zdzisława Piernika, a następnie premierowej kompozycji „Cosmos” jazzowego zespołu „Jerry & The Pelikan System”. Z kolei ostatniego festiwalowego wieczoru wystąpił belgijski „Triple Fish” z inspirowanym twórczością Gombrowicza koncertem „Kosmos Chaos”.
Obok projektów muzycznych na Festiwalu zagościły również sztuki plastyczne. Zaprezentowana została Wystawa Plakatów Gombrowiczowskich, na którą złożyły się m.in. najlepsze prace nadesłane na konkurs współorganizowany przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (gospodarza Festiwalu).
Organizatorzy międzynarodowej imprezy odbywającej się w Radomiu zadbali też o to, by aktywny udział w niej mogli wziąć wszyscy chętni. W ramach akcji „Cała Polska czyta Gombrowicza” każdy mógł nadesłać minutowe nagranie, w którym czyta fragment dzieła pisarza. W akcję zaangażowali się też znani aktorzy z wielu państw, czytając Gombrowicza w rodzimych językach. Wszystkie filmiki zostały pokazane w ramach Festiwalu - nadal można je zobaczyć na facebookowym profilu Teatru Powszechnego. Kolejną okołofestiwalową akcją było „Pokaż gębę”, w której mogli uczestniczyć wszyscy widzowie.
Spektakle teatralne Festiwalu
Jak natomiast wypadł XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu, jeśli chodzi o konkursowe spektakle teatralne? Swoje realizacje miało według planu zaprezentować 12 zespołów, jednak z powodu sytuacji epidemicznej nie wszystkim udało się dojechać. Podczas Festiwalu wystąpiło 8 teatrów, w tym 1 spoza Polski, Teatr Maladype z Węgier. To właśnie węgierska „Yvonne” okazała się najlepszym spektaklem tegorocznej edycji Festiwalu, zgarniając Grand Prix (Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w postaci statuetki „Kapelusz Gombrowicza”), Nagrodę Publiczności i Nagrodę Zespołową. Nagroda ZAIKS za nową jakość sceniczną dzieł Witolda Gombrowicza trafiła do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie za spektakl „Opętani” w reż. Igora Gorzkowskiego. Jury rozdało także nagrody za reżyserię, muzykę, role aktorskie oraz scenografię i kostiumy. O laureatach konkursu pisaliśmy tutaj.
W związku z obostrzeniami wynikającymi z epidemii tylko 25% miejsc na widowni mogło zostać zapełnionych. Dlatego też po raz pierwszy w historii imprezy była ona transmitowana na żywo online. Widzowie mogli zobaczyć za darmo wszystkie spektakle Festiwalu, a także przysłuchiwać się pospektaklowym spotkaniom z twórcami. Rozmowy w studiu festiwalowym prowadził Robert Utkowski - dziennikarz, pisarz, scenarzysta i pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli.
Festiwal, Gombrowicz i Radom
Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski już od 1993 r. Ideą przewodnią wydarzenia jest prezentowanie realizacji teatralnych tekstów Gombrowicza oraz stawianie problemu odczytywania i interpretacji jego twórczości w aktualnych realiach. Od początku imprezy patronowała jej Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
Radom został wybrany na lokalizację Festiwalu nieprzypadkowo. Witold Gombrowicz urodził się w pobliskich Małoszycach, a w podradomskiej Wsoli w posiadłości swojego brata pisarz spędził wiele wakacji (obecnie znajduje się tu Muzeum Gombrowicza). W gombrowiczowskiej twórczości odnaleźć można wiele opisów terenów i miejscowości znajdujących się wokół Radomia. Jak czytamy na portalu WygranaOnline.com na terenie Radomia i okolic znajduje się wiele miejsc związanych z Witoldem Gombrowiczem. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski jest jednym z wydarzeń upamiętniających pisarza.