Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Wystawy w Elektrowni

dm 2021-12-16 11:15:00

Już można oglądać w Elektrowni rewelacyjną wystawę fotograficzną Wojciecha Stana. Ekspozycja będzie dostępna do 30 stycznia 2022 roku.

Wojciech Stan, fot. Marcin Kucewicz

Wojciech Stan – historyk sztuki, fotografik i filmowiec, urodzony w Radomiu w 1934 r. Działał w Polsce, Europie, innych kontynentach, nawet w Arktyce i na Antarktydzie. Współpracował z krajowymi i zagranicznymi agencjami fotograficznymi. Sam będąc dydaktykiem w szkołach różnego szczebla, stał się Mistrzem dla wielu.

Na wystawie bardzo dużo miejsca zajęły pełne reporterskiej pasji prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.

Spora część wystawy to fotografie Radomia, w tym te obrazujące gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Jako nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika, zaistniał też monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.

Z kolei na tarasie Elektrowni można podziwiać prace polskiej rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak Borcz pt. „Granica”. „Granica” to instalacja artystyczna, za pomocą której artystka nawiązuje do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Ekspozycja skłania do refleksji nad pytaniem: gdzie leży granica państwa, cywilizacji i człowieczeństwa? – na które nie ma prostej odpowiedzi.

Materiałem artystki jest żelazo, tworzy z niego monumentalne kompozycje figur ludzkich i zwierzęcych, podkreślając podobieństwa tych dwóch światów w sferze emocjonalnej i egzystencjalnej.

Do końca roku nadal dostępna pozostaje wystawa Piotra Lutyńskiego, malarza, rzeźbiarza, autora akcji, instalacji, obiektów i rysunków oraz muzyka.

Od końca lat 90. zwierzęta na dobre stały się współtwórcami działań i prac Lutyńskiego. Artysta wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, przekazując im swoją naturalność. Lutyński zawsze wybiera do "współpracy" takie zwierzęta, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym, "artystycznym środowisku" nie jest dla nich dyskomfortem. Charakterystyczne dla jego twórczości są elementy geometryczne utrzymane w żółto-czarnej kolorystyce. Artysta splata ze sobą sztukę abstrakcyjną z naturą.

Wystawy czynne: wtorek – piątek: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela: 12.00 – 18.00

Bilet wstępu na jedną wystawę 4 zł, na wszystkie 8 zł, w piątki bezpłatnie.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych