Sztuka jest dla artysty materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczy-wistości. Słowa klucze prezentowanej w Elektrowni wystawy to wielowymiarowość, materialność, niematerialność.
Od końca lat 90. zwierzęta na dobre stały się współtwórcami działań i prac Lutyńskiego. Artysta wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, przekazując im swoją naturalność. Lutyński zawsze wybiera do "współpracy" takie zwierzęta, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym, "artystycznym środowisku" nie jest dla nich dyskomfortem.
Ekspozycję można oglądać do końca grudnia.
Drugą bardzo ciekawą wystawą są prace Wojciecha Stana, historyka sztuki, fotografika i filmowca, urodzonego w Radomiu w 1934 roku.
Wystawa w Elektrowni, prezentuje kilka „mocnych”, wyrazistych obszarów twórczości Jubilata z różnych lat.
Bardzo dużo jest prac pełnych reporterskiej pasji, są to prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.
Sporo miejsca zajęły również fotografie Radomia, w tym dla tych obrazujących gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Jako nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika, zaistniał monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.
Ekspozycja czynna do końca stycznia.
Z kolei na tarasie Elektrowni można podziwiać prace polskiej rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak Borcz.
„Granica” to instalacja artystyczna, za pomocą której artystka nawiązuje do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Instalacja dostępna do końca lutego
Sympatyków kina Elektrowni zapraszamy na świetny film w reżyserii Woody Allena pt. „Hiszpański romans”. Mort i Sue to amerykańskie małżeństwo, które przybywa na festiwal filmowy w San Sebastian w Hiszpanii. On jest byłym wykładowcą filmoznawstwa, a ona specjalistką od reklamy pracującą dla młodego i obiecującego reżysera Philippe. Mort szybko zauważa, że Sue jest zafascynowana swoim podopiecznym oraz że to zainteresowanie wykracza poza czysto zawodowe ramy. W ich małżeńskiej relacji pojawia się kryzys.
Z kolei najmłodszych zapraszamy na film familijny pt. „Jak ocalić smoka”. Jest to laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Gwiazdka, spokojne miasteczko i… smok? Mortimer próbuje zdobyć popularność w Internecie, a żyjąca w drodze Sara ukrywa się w obcym miejscu. Czy przypadkowe spotkanie niefortunnej pary pomoże zagubionemu smokowi powrócić do domu?
Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy.
Film dostępny od niedzieli 2 stycznia.
31 grudnia oraz 1 stycznia kino nieczynne
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl