Tytuł honorowego obywatela przyznany został uchwałą Rady Miejskiej z dnia 24 marca 2003 roku. Godność nadano uroczyście 30 sierpnia 2003 roku podczas Air Show. W roku jubileuszowym 100-lecia Lotnictwa Światowego i 85-lecia Lotnictwa Polskiego. Z powodu choroby Tadeusz Sołtyk nie mógł odebrać osobiście wyróżnienia. W jego imieniu uczynił to syn Stanisław.
Jak głosi akt nadania tytułu Honorowego obywatela, Tadeusz Sołtyk to nestor polskiego lotnictwa, wybitny konstruktor lotniczy, zasłużony badacz i pedagog, urodzony w Radomiu w 1909 roku. Kształcił się w gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego. Ukończył wydział mechaniczny Politechniki Warszawskiej. Zmarł w 2004 r.
Był konstruktorem lotniczym w zakładach w Warszawie i w Łodzi. Od 1951r. główny konstruktor Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Zaprojektował między innymi pierwszy polski samolot odrzutowy TS 11- Iskra. Równolegle z pracami konstruktorskimi był wykładowcą na politechnikach: Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Poza lotnictwem był wielkim pasjonatem żeglarstwa. Wielokrotnie wygrywał regaty, w tym dwukrotnie organizowane przez Yacht Klub Polski o nagrodę Prezydenta RP na łodzi własnej konstrukcji. W dorobku wiele nagród i odznaczeń, między innymi sztandar pracy, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi.
Warto podkreślić, że właściciel wystawy, PG 10 w Radomiu nosi od niedawna imię Lotników Polskich. Otwarcie wystawy przygotowanej osobiście przez syna profesora, Stanisława Sołtyka we wspomnianej szkole jest jednym z elementów uroczystego upowszechniania imienia placówki. Dla radomian charakterystycznym znakiem rozpoznawczym szkoły jest wyeksponowany fragment samolotu (statecznik pionowy) przed wejściem do placówki.
Wystawa poświęcona Tadeuszowi Sołtykowi
Tadeusz Sołtyk to nestor polskiego lotnictwa. W Publicznym Gimnazjum nr 10 zobaczymy mobilną wystawę edukacyjną z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia realizowana przez Łaźnię z inicjatywy Wiceprezydenta Ryszarda Fałka na potrzeby radomskich placówek oświatowych poświęconą właśnie Tadeuszowi Sołtykowi.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu