Wystawa prezentowana w Radomiu nie składa się z typowych obiektów muzealnych. Widzowie mogą za to obejrzeć fotografie przedstawiające Witolda Gombrowicza i przeczytać cytaty z jego tekstów. Znajdziemy tu też informacje dotyczące życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza. Wszystko to razem wzięte układa się w szczególny obraz pokazujący stosunek Gombrowicza do świata, literatury czy samego siebie. Rozmieszczenie poszczególnych elementów wystawy i aranżacja dają oryginalny i intrygujący efekt odbić para-lustrzanych.
Za przygotowanie koncepcji plastycznej ekspozycji odpowiedzialny był Adam Orlewicz, a scenariusz i pomysł wystawy to dzieło Anny Spólnej i Tomasza Tyczyńskiego. Fotografie wykorzystane do stworzenia wystawy pt. „Gombrowicz” wykonane zostały przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, część zdjęć pochodzi też ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wszelkie informacje tekstowe i cytaty zamieszczone w ramach ekspozycji opracowane zostały nie tylko w języku polskim, ale też angielskim i francuskim.
Wystawa, która udostępniona została w Radomiu, przygotowana została jako zwieńczenie wielu wydarzeń kulturalnych związanych z okrągłą, pięćdziesiątą rocznicą śmierci Gombrowicza. Ekspozycja pokazana została publiczności w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, następnie gościła m.in. we Wrocławiu i Wsoli. W planach jest zaprezentowanie jej później m.in. w Kielcach, Lublinie i Gdyni. Wystawa, której bohaterem jest Gombrowicz, ma również zostać pokazana w Vence na południu Francji, czyli miejscowości, w której pisarz spędził swoje ostatnie lata życia i gdzie znajduje się jego grób.
Wystawa pt. „Gombrowicz” umieszczona została przed gmachem głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu przy ul. J. Piłsudskiego 12. Można ją tu będzie oglądać aż do połowy czerwca 2021 r. Fotorelacja z ekspozycji znajduje się też na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Jej realizacja była możliwa dzięki środkom finansowym przyznanym z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza nie tylko do oglądania wystawy plenerowej w Radomiu, ale też obcowania z twórczością pisarza za pomocą nowoczesnych środków przekazu. Na stronie internetowej Muzeum oraz na jego profilu na Facebooku znajdziemy rozmaite, bardzo ciekawe produkcje multimedialne, do których dostęp jest w pełni bezpłatny. Wśród propozycji instytucji znajduje się m.in. cykl krótkich filmów „Gombrowicz? Polecam!”, w których o swoich inspiracjach twórczością pisarza opowiadają znani polscy artyści. Aktorzy, muzycy czy krytycy literaccy czytają też fragmenty utworów Gombrowicza - te, które są dla nich wyjątkowo ważne. Inny, przydatny szczególnie dla uczniów szkół średnich (ale nie tylko) cykl filmów przygotowanych przez Muzeum nosi tytuł „Kwadrans do matury”. W kolejnych odcinkach widzowie znajdą merytoryczne omówienie powieści i wierszy artysty oraz wiele ciekawostek z nimi związanych. Dodatkowo w filmach aktorzy Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Jarosław Rabenda) czytają fragmenty różnych utworów Witolda Gombrowicza.