Poniedziałek 21 kwietnia
Anzelma, Bartosza, Konrada

Wykrywacz metalu, czołg i husaria [ZDJĘCIA]

Mariusz Basaj, mag 2013-08-11 17:21:00

Na pikniku historycznym z okazji 69. rocznicy bitwy pod Studziankami widzowie mogli podziwiać pokaz czołgu PT-91 „Twardy”, obejrzeć oryginalne uzbrojenie i sprzęt z okresu drugiej wojny, a dzieci, wspólnie z żołnierzami, szukały słodkich skarbów.

Imprezę, kończącą dzisiejsze uroczystości, zorganizowały stowarzyszenie Fideles et Instructi Armis oraz 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Piknik odbył się w byłej szkole podstawowej w Studziankach, gdzie dziś otwarto Izbę Pamięci poświęconą walkom o Przyczółek Warecko-Magnuszewski.

Szczególnie zadowoleni mogli być najmłodsi. - Szukałem taką brzęcząca maszyną słoika i wygrałem lizaka – mówił mały Dawid, który z innymi dziećmi zobaczył, jak działa wykrywacz metali.  Oprócz tego, czekały na nich inne nietypowe atrakcje: strzelnica asg, możliwość przemierzania hełmów, pozowania z bronią czy wejścia do czołgu.

Swój sprzęt zaprezentowały także Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja.

– W trasę, w ramach realizowanego przez nas projektu, wyruszyliśmy w piątek wieczorem. Po kilku godzinach nocnej jazdy, zdecydowaliśmy się na nocleg. Musieliśmy zostawić jedną z naszych armat, warunki pogodowe nie pozwoliły nam na przywiezienie tego sprzętu – opowiadał Artur Gaca, członek Towarzystwa.

– Mamy nadzieje, że w przyszłym roku na okrągłą rocznicę zorganizujemy uroczystości na większą skalę, godną tych wydarzeń. Musimy pamiętać, że rekonstrukcje historyczne to nie tylko rozrywka. Wymagają odpowiedniego poziomu wiedzy, przygotowania oraz zachowania powagi i odpowiedzialności – zauważył Gaca.

Piknik poprzedziły oficjalne uroczystości w Magnuszewie pod Pomnikiem Braterstwa oraz w Mauzoleum w Studziankach Pancernych. Wśród oficjalnych gości, na uroczystościach byli m.in. urodzony w Studziankach, wicepremier Janusz Piechociński, Janusz Stąpór, starosta Powiatu Kozienickiego oraz Leszek Ruszczyk, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.  W swoim przemówieniu wicepremier podkreślał jak ważna jest wartość wspólnoty w dzisiejszych czasach. Odwoływał się także do historycznych wydarzeń sierpniowych, kolejno z lat: 1920, 1944 oraz 1980.

– Naród musi być pojednany i zjednoczony. Skłóceni zawsze przegrywamy, pogodzeni – możemy wygrać – głosił Piechociński.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap