Na wystawie pt. "Władysław Paciak (1903-1983) Malarstwo i rysunek. W 110. rocznicę urodzin i 30. śmierci" znajdzie się ponad 250 dzieł. Będzie to prawdopodobnie największa i najbardziej różnorodna z dotychczasowych wystaw prac artysty. Znajdą się na niej dzieła pochodzące m.in. z Seminarium Duchownego w Radomiu, a także te od rodziny księdza.
- Niestety mimo organizowanych dotychczas wystaw i wydanego 10 lat temu albumu, nie udało nam się sprawić, by twórczość księdza Paciaka była należycie doceniona w kręgach osób zainteresowanych sztuką w Polsce - mówi Mirosław Szewczuk - komisarz i twórca wystawy.
Ks. Władysław Paciak był artystą wyjątkowym w skali kraju. Uprawiał sztukę, która budziła ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. Tworzył w nurcie sztuki nowoczesnej prace o temetyce sakralnej. Zostawił dzieło ogromne, ale bardzo nierówne, jeśli chodzi o jakość prac.
- Jego prace budziły zaciekawienie, zdziwienie, a nawet sprzeciw, ponieważ łamał wzorce sztuki tradycyjnej, uprawianej wcześniej przez księży. Jego najważniejszym cyklem były Madonny, które powstały w 1962 roku. W latach 60-tych powstawały też wizerunki świętych, ukrzyżowania. Tworzył również projekty witraży, w których przedstawiał nie tylko świętych, ale umieszczał w nich także tematy związane z martyrologią II wojny światowej - mówi Mirosław Szewczuk.
Po raz pierwszy na wystawie pokazane zostaną także rysunki księdza, które wykonywał na małych kartkach papieru.
- W sztuce polskiej nie było zbyt wielu takich artystów, dla których wydarzenia II wojny światowej i istnienie obozów zagłady było tak głęboko przeżywane, jak przez ksiedza Paciaka - dodaje Mirosław Szewczuk - komisarz i twórca wystawy.
Na cykl obchodów związanych z rocznicami urodzin i śmierci artysty skaładają się trzy wdarzenia: wystawa, przygotowywany do wydania album i odsłonięcie tablicy.
10 lat temu zostało wydano najobszerniejsze wydawnictwo o ks. Paciaku. "Władysław Paciak w stulecie urodzin i 20 rocznicę śmierci". - Od tamtej pory upłynęła kolejna dekada. Dlatego postanowiliśmy wydać obszerniejszy i ambitniejszy album z twórczością księdza Paciaka. W związku z rocznicą, w rodzinnej parafii księdza, we Wrzosie, zostanie odsłonięta także pamiątkowa tablica - informuje ks. Edward Poniewierski - współorganizator wystawy i propagator twórczości ks. Paciaka.
Kierownictwo muzeum zaprasza także 15 września o godz. 14:30 do zwiedzania z przewodnikiem wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej. Po nim, o godzinie 16 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego otwarta zostanie wystawa ks. Paciaka.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >
Wkrótce wystawa prac ks. Paciaka - niedocenionego malarza wizji tragicznych [ZDJĘCIA]
4 retrospektywna wystawa prac księdza Władysława Paciaka zostanie zorganizowana w 110 rocznicę urodzin i 30 rocznicę śmierci. Otwarcie wystawy nastąpi 15 września, o godz. 16.00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wystawa będzie jednym z trzech wydarzeń składających się na cykl obchodów związanych z rocznicami urodzin i śmierci artysty.
ks. Edward Poniewierski - prezentuje album o ks. Władysławie Paciaku i jego twórczości; foto: Marta Głogowska
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu