Nagroda im. prof. Kotarbińskiego przyznawana jest za wybitne dzieło humanistyczne. Została ustanowiona w ubiegłym roku dla uczczenia 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. W tym roku do nagrody zgłoszono 44 prace.
Wyniki drugiej edycji ogłoszono 20 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
W 2015 r. książka „ Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” otrzymała Nagrodą Literacką Miasta Radomia.
– To wybitne osiągnięcie naukowe – podkreślał wtedy przewodniczący jury prof. Arkadiusz Bagłajewski, dodając: - Autorka zapoznała się z wieloma archiwaliami zdeponowanymi w amerykańskich instytucjach, dotarła do ukrytych artykułów w czasopismach krajowych oraz w „Kulturze”. Powstała pełna, bogata w rozliczne konteksty biografia intelektualna noblisty.
- Pracując naukowo - występuję zawsze jako radomianka. Większość książki powstawała w Radomiu, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy próbują uprawiać tu humanistykę - mówiła sama autorka, która dziś pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie.
Ewa Kołodziejczyk – urodzona w Radomiu, absolwentka VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000); studia magisterskie na lingwistyce stosowanej UW (specjalność tłumaczeniowa, od 2014); doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa polskiego UJ (2005); alumn Collegium Invisibile (1996-2000); laureatka stypendium Rotary International na studia w zakresie antropologii kultury w Southern Oregon University (1998-1999).
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>