- Projekt zakłada opiekę nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Rodzic czy opiekun prawny może pozostawić w placówce dziecko lub podopiecznego w sobotę o 9:00 i odebrać go w niedzielę o 21:00. W tym czasie mogą oni odpocząć i mieć czas tylko dla siebie. Bardzo się cieszę, że coraz więcej osób korzysta z projektu - mówi Tatiana Kaplińska ze Stowarzyszenia "Do Celu".
W ciągu jednego weekendu Stowarzyszenie może objąć opieką sześć osób. Przyjęcia są rotacyjne, dlatego w ciągu miesiąca z tej formy wsparcia może skorzystać 24 osoby. W ramach tego projektu Stowarzyszenie zakłada również 60 godzin usług asystenckich oraz spotkania grupy wsparcia. Projekt będzie realizowany do grudnia.
Ponadto Stowarzyszenie "Do Celu" prowadzi od dwóch lat tzw. mieszkanie treningowe. Tam od poniedziałku do piątku, bez rodziców, lecz pod opieką terapeutów mogą przebywać osoby, które przy niewielkim wsparciu wykonują codzienne czynności. To kolejne działanie, które ma pomóc opiekunom osób niepełnosprawnych.
- Wielokrotnie mówiłem, że jeśli chcemy być miastem nowoczesnym, które się szybko rozwija, to musimy być miastem, które odpowiada na potrzeby wszystkich mieszkańców Radomia, ze szczególnym uwzględnieniem grup najbardziej potrzebujących. Przykładamy wiele starań do tego, aby środowisko osób z niepełnosprawnością było traktowane w sposób szczególny, dlatego konsekwentnie realizujemy politykę wytchnieniową - dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Projekt Stowarzyszenia "Do Celu" to nie jedyny, realizowany w Radomiu w ramach tzw. polityki wytchnieniowej. - Od kilku lat w naszym mieście funkcjonują Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Senior-Wigor. Już w październiku ruszy także "Przyjazny Dom", czyli projekt, na który pozyskaliśmy fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wyścigowej minimum przez osiem godzin dziennie będzie mogło spędzać czas 30 osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki. Ich opiekunowie w tym czasie będą mogli odpocząć. W ubiegłym roku podpisaliśmy także z zarządem Województwa Mazowieckiego list intencyjny, w którym planujemy powołanie do życia Domu Życia - wylicza zastępca prezydenta, Jerzy Zawodnik.
W najbliższym czasie miasto ma ogłosić kolejny konkurs na realizację zadania poświęconego "polityce wytchnieniowej".