W skład tego projektu wchodzą: MCSW "Elektownia" jako lider, radomski skansen, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Placówki te stworzą jedną wspólną ofertę kulturalną dla radomian i turystów. W ramach 26-600 Strefa Kultury powstanie również jeden zrzeszający te muzea portal oraz infokioski.
- Słyszymy opinie turystów oraz radomian, że chcieliby zwiedzić Radom podczas weekendu, ale nie wiedzą, gdzie mogliby iść, co zobaczyć. Brakuje im skondensowanej informacji. Doszliśmy do wniosku, że stworzymy taką wspólną ofertę kulturalną właśnie dla radomian i turystów. Każda z instytucji, która bierze udział w tym projekcie, pracuje nad nią. Chcemy, by oferta ta zawierała również informacje o noclegu, o punktach gastronomicznych. Te wszystkie wiadomości pojawiałyby się na jednym portalu 26-600 Strefa Kultury. Tam też będzie można zamówić wejściówki do muzeów, zarezerwować nocleg, wyżywienie. To wszystko trafiałoby do "Elektrowni" jako lidera projektu. Chcemy, by w naszym mieście ulokowano również infokioski. Planujemy przy wjeździe do Radomia ustawić reklamy, że u nas istnieje 26-600 Strefa Kultury - tłumaczy Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW "Eletrownia".
W ramach projektu wprowadzony będzie system zintegrowanych biletów wstępu, czyli na jeden bilet można by było wejść i zwiedzić wszystkie cztery muzea. Jego cena byłaby konkurencyjna w porównaniu do pojedynczych biletów kupowanych w każdej placówce osobno.
Całość projektu kosztuje 665 tys. zł. Pół miliona złotych pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego. Za te fundusze zostanie zakupiony m.in. serwer, oprogramowanie, infokioski - wszystko, co jest niezbędne do kompleksowego powstania 26-600 Strefa Kultury.
- To dobrze, że Radom zyskuje taką ofertę. Te pieniądze pozwolą na koordynację tego projektu, na funkcjonowanie portalu - mówi Leszek Ruszczyk, wicemarszałek mazowiecki.
Podpisana umowa to zielone światło dla sporządzenia przetargów na realizację projektu kulturalnego.
- Chodzi o ogłoszenie przetargów na studium wykonalności, na infokioski, na serwer, portal. To trochę potrwa, ale może uda nam się ruszyć z 26-600 Strefą Kultury pod koniec tego roku - mówi dyrektor Pujanek. - Chcemy to miasto ożywić, ściągnąć turystów - dodaje.
W ramach projektu powstanie szlak kulturalny, który będzie łączył poszczególne instytucje. Na szlaku pojawią się m.in. infokioski pozwalające na rezerwację i kupno biletów, zaplanowanie optymalnej trasy oraz uzyskanie szczegółowych informacji na temat ich aktualnej oferty.
Portal internetowy posłuży turystom w ten sposób, że będą mogli pobrać zindywidualizowane programy zwiedzania, przeczytać o atrakcjach Radomia i okolic oraz zrobić internetową rezerwację biletów. Ponadto będą wydane ulotki i katalogi promujące instytucje biorące udział w projekcie oraz zostaną utworzone specjalne mobilne aplikacje.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>